Jak vybrat správný spacák?

Zveřejněno: 5. 6. 2020

<  Zpět na výpis

Správná volba spacáku je do velké míry určována teplotou a prostředím, ve kterém předpokládáme, že bude dítě spát. Většina výrobců uvádí škálu teplotních limitů: Tmax  (maximální teplota, kdy se uživatel nepotí) – Tcomf (komfortní teplota, uživateli není zima ani teplo a je v uvolněné poloze) – Tlim (spodní hranice teploty, kdy uživateli není zima při skrčené poloze těla) – Textrém (spodní extrémní teplota, kdy může docházet k podchlazení). Tato Klasifikace vychází z normy EN13537, určené pro testování spacáků pro dospělé,. Pro děti dosud neexistuje žádná oficiální norma testování spacáků. Firma BOLL, která tradičně poskytuje slevu rodičům z lesních školek a zároveň podporu ALMŠ, doporučuje z bezpečnostních důvodů vždy připočítat +3°C k testovaným limitům.

Druhý dotaz, na který se většinou rodiče ptají, se týká materiálu. Základní dilema: peří nebo duté vlákno? Praxe ukázala, že současné izolační materiály ze syntetických vláken poskytují srovnatelné tepelněizolační vlastnosti jako peří a pro děti jsou mnohem praktičtější. Spacák lze snadněji prát a rychleji sušit, což oceníte u těch úplně nejmenších dětí. Syntetické izolační materiály jsou přirozeně hypoalergenní. 

Teplo dítěte do značné míry ovlivňuje i velikost a tvar spacáku. Pokud spacák volně obklopuje tělo dítěte, spacák není příliš dlouhý ani široký, dítě vyhřívá vzduch kolem sebe a je mu teplo. Pro malé děti do 110 cm doporučujeme zvolit tzv. rostoucí spacák, který lze nejprve zkrátit a teprve později, jak dítě vyroste, prodloužit do plné délky. Ve zkráceném tvaru tak dítě zbytečně nevyhřívá dolní prázdnou část spacáku a sbalená vrstva materiálu funguje jako extra izolační vrstva na nohy.

Malé děti mají často při usínání stísněný pocit při zapnutém spacáku. V takovém případě oceníte, když lze spacák rozepnout až k nohám a dítě na usínání jen přikrýt a dopnout až když usne. Svou pozornost též věnujte vnitřnímu materiálu spacáku. Výrobci dětských spacáků začali v poslední době šít vnitřní vrstvu z umělých vláken, které na dotek připomínají bavlnu, jsou příjemné, hřejivé, ale syntetické, aby netáhly vlhkost. BOLL používá speciální broušený polyester, který je velmi jemný, působí a chová se jako flanel, a přirozeně odvádí pot. Vychytávky u spacáků, které ocení nejen rodič: vnitřní tajná kapsička, možnost spacák přeměnit do deky, tahadlo zipu, které v noci  svítí?,  kompresní obal, díky kterému stáhnete spacák do opravdu malého balíčku a poměr váhy spacáku k jeho hřejivosti. Přejeme krásné sny pod letní oblohou!

 

Díky spolupráci ALMŠ a BOLL můžete pořizovat jejich vybavení do přírody se slevou 20%. Pro slevový kód se obraťte na koordinátory svých školek. 

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo Registrovat se