Historie lesních MŠ

Úvod

Lesní školky jsou již několik desetiletí úspěšně provozovány v Dánsku, Německu, Švédsku a v dalších zemích Evropy. Lesní školky jsou nejčastěji nazývány v němčině "Waldkindergarten", anglicky pak "outdoor preschool / nature preschool / forest kindergarten". Počátek historie lesních mateřských škol sahá do 50. let minulého století. První datum a místo založení lesní školky pochází z Dánska. Za zakladatelku je považována Ella Flatau, matka čtyř dětí, která čas s dětmi trávila pravidelnými výlety do lesa. Brzy se k ní přidali sousedé se svými dětmi a jejich známí. Toto jednoduché řešení zapříčiněné i nedostatkem míst v kamenných/cihlových mateřských školách se rozvinulo v pravidelnou dopolední péči o děti. V roce 1954 vznikla na základě jejich zkušenosti občanská iniciativa sdružující příznivce této myšlenky a byla založena historicky první lesní školka.

 

Vznik a rozvoj

V Dánsku je dnes tento způsob předškolní výchovy velmi rozšířený. Ve Švédsku existuje pod označením "Venku za každého počasí" kolem stovky mateřských škol. V Německu vznikla na základě přímých zkušeností zakladatelek Kerstin Jebsen a Petry Jaeger s dánskou koncepcí první oficiálně uznaná lesní mateřská škola se statutem denního zařízení pro předškolní péči ve Flensburgu v roce 1993. Od té doby jsou "Waldkindergarten" plnohodnotnou variantou ke klasickým mateřským školám, přičemž některé z nich nabízejí kombinovanou formu lesní mateřské školy a tradiční školky, kdy celé dopoledne tráví děti venku v přírodě a odpoledne pak v interiéru školky. Literatura uvádí i soukromou iniciativu ve Wiesbadenu trvající od roku 1968 dodnes.

V současné době v Německu nalezneme okolo 1 000 těchto zařízení a jejich počet stále narůstá. Lesní mateřská škola je již zařazena do systému předškolního vzdělávání, má oporu v legislativě, což znamená i oporu finanční ze strany státu. Tyto instituce existují také ve Švýcarsku i v Kanadě a v současné době nachází tato myšlenka své příznivce i v Japonsku.

 

Lesní mateřské školy v Čechách 

O rozvoj a šíření myšlenky lesních mateřských škol v Čechách se výrazně zasazovala nedávno zesnulá paní Emilie Strejčková, zakladatelka a po deset let ředitelka pražského ekologického centra Toulcův dvůr. Dne 31. 8. 2004 zahájila činnost ekologicky orientované dvoutřídní mateřské školy "Semínko" při Toulcově dvoře. Zřízení třetí – venkovní - třídy mateřské školy, která by fungovala na principech lesních mateřských škol, bylo přes původní nevoli umožněno v roce 2010. Ve stejném roce vznikla také Asociace lesních mateřských škol, která aktuálně zastupuje kolem 160 lesních školek.

 

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo Registrovat se