Mezinárodní den lesních školek
Oslavy Mezinárodního dne lesních školek se konaly na téma Sklízíme, co jsme zaseli
V lesních školkách děti tráví většinu času (70-90 %) venku a to nejčastěji v lese, či lesoparku. Významnou součástí programu je ale také péče o zahradu. Poslední mapování situace lesních školek ukázalo, že 85 % lesních školek má zahradu, kde s dětmi zahradničí. Primárním cílem není produkce zeleniny, ale především podpora učení a rozvoje klíčových kompetencí dětí.
K příležitosti oslav Mezinárodního dne lesních školek s tématem Sklízíme, co jsme zaseli, tak lesní školky veřejnosti přibližovali skrytý význam této aktivity. Symbolem Mezinárodního dne lesních školek byly pro tento rok semenné blátivé koule a školky se tak pustily do jejich výroby, aby společně rozsely rozmanitost po celé republice.
- Zahrada jako vzdělávací prostředí (pdf ke stažení)
- Tipy na aktivity s dětmi (pdf ke stažení)
- Návod na výrobu semínkoulí (pdf ke stažení)
„Z hlediska vzdělávání je v péči o zahradu obsaženo široké spektrum klíčových kompetencí podle Rámcového vzdělávacího programu. Děti poznávají, co vše je potřeba k tomu, aby vznikly běžně známé potraviny, jako například chléb z obilí, nebo oblíbená zelenina a ovoce, učí se zacházet s pracovními nástroji, plánovat prostor i postupy a trpělivě se starat o rostliny, než dozrají ke sklizni. Proto je také péče o zahradu součástí Školního vzdělávacího programu mnoha lesních školek,” říká předsedkyně Asociace lesních mateřských škol Tereza Valkounová.
Oslavy připadají na den 3. května, kdy se v roce 1993 otevřela první oficiálně uznaná lesní mateřská škola v německém Flensburgu. V tyto dny tak probíhaly oslavy pro děti i rodiče, jejíž součástí byla jak výroba semínkoulí, tak doprovodný program, kde si děti mohly hravou formou například vyzkoušet jak spolu komunikují rostliny, jak probíhá opylování květin nebo třeba proměna v motýla.
- - -
Důvod k oslavě se vždy najde, tvrdí známé české úsloví. Lesní školky ten důvod našly, když slavily v roce 2016 šest let od svého zrodu v České republice a jejich existenci posvětil školský zákon. Po roce jsme slavnost zopakovali už velkolepěji v Praze na Štvanici ukázkami aktivit typickými pro lesní školky. V roce 2018 jsme se přidali k prvnímu celosvětovému Dni lesních školek. Datum přišlo z Německa - je to výročí založení první lesní školky ve Flensburku, která existuje už přes dvacet let. Vznik Mezinárodního dne doprovázela nová hymna všech lesních školek na světě, kterou členka Rady ALMŠ Johana Passerin přetextovala do češtiny. Nazpíval ji pak pro nás herec a muzikant Michal Dalecký.
Pohled do minulosti Dnů lesních školek: