Mezinárodní den lesních školek

LESsnění

Oslavy mezinárodního dne lesních školek se konaly na téma odpočinku a spánku v lese

 

Dne 3. května 2023 zahájila Asociace lesních mateřských škol kampaň s názvem LESsnění, která tradičně začíná v den Mezinárodního dne lesních školek. Tento ročník oslav se zaměřuje na neviditelnou, ale důležitou součást lesních školek a přírodní pedagogiky - klid, odpočinek a spánek.

Odpočinek a spánek jsou základními potřebami dětí a nezbytné pro jejich zdravý vývoj. Stejně jako pohyb, potřebují i dostatek odpočinku, často více než dospělí. Hra v lese je plná akce, ze které se děti učí na každém kroku. Je důležité vyvažovat akci odpočinkem - jedná se o zdravý životní návyk, stejně jako strava nebo hygiena.

Děti v lesních školkách spí, ale způsob spánku je odlišný od běžných školek. Typické je spání ve vlastním spacáku ve spacích hnízdech, hamakách nebo postýlkách. To, co se v lesní školce děje, může být obtížné si představit, proto je důležité tento obraz objasnit. A nejen obraz, ale i postup - zejména pro zimní období, kdy se spí v nevytápěném prostoru, nebo když spíme venku v létě. Jak zajišťujeme komfort a klid? Jak se zabezpečuje, aby se děti mohly těšit na spánek a odpočinek?

V rámci kampaně proběhla osvěta veřejnosti a rodičům dětí, ale také dílna o spánku pro členy Asociace lesních mateřských škol.

 

 - - -

 

Důvod k oslavě se vždy najde, tvrdí známé české úsloví. Lesní školky ten důvod našly, když slavily v roce 2016 šest let od svého zrodu v České republice a jejich existenci posvětil školský zákon. Po roce jsme slavnost zopakovali už velkolepěji v Praze na Štvanici ukázkami aktivit typickými pro lesní školky. V roce 2018 jsme se přidali k prvnímu celosvětovému Dni lesních školek. Datum přišlo z Německa - je to výročí založení první lesní školky ve Flensburku, která existuje už přes dvacet let. Vznik Mezinárodního dne doprovázela nová hymna všech lesních školek na světě, kterou členka Rady ALMŠ Johana Passerin přetextovala do češtiny. Nazpíval ji pak pro nás herec a muzikant Michal Dalecký.

 

Slova a noty ke stažení.

 

Pohled do minulosti Dnů lesních školek:

2019

2018 I, II

2017

2016

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo Registrovat se