Mezinárodní den lesních školek

V lese jako v pohádce
3. května 2022

Oslava, která ukazuje, co dobrého se skrývá pod pojmem lesní školka. Pro letošní oslavy jsme z batůžku přírodní pedagogiky na loňské Letní škole vybrali téma umění. Cílem je ukázat, že les není jen divočina - natura, ale i tvoření - kultura. Odhalíme cípek opony křehkého malebného času, kdy děti v přírodě tvoří, improvizují, ale i odvážně hrají v rolích lesního divadla. Oslavy bude doprovázet informační mediální kampaň V lese jako v pohádce. Jak se můžete přidat?

  1. Máte kvalitní fotografie z průběhu roku, na kterých je patrné, že se děti věnují umění, zejména divadlu? Pokud máte svolení rodičů o sdílení, prosíme o jejich zaslání s popisky. Fotky budou důležitým doprovodem naší komunikace s médii.
  2. Plánujete akci pro veřejnost? Mezinárodní oslavy 3. května jsou příležitostí k pozvání místní komunity a médií. Pokud něco pořádáte a vidíte v přítomnosti zástupce médií příležitost k pozitivní komunikaci, (tak jako my;), pošlete nám pozvánku na akci. Propojíme vás s místními novináři nebo se domluvíme na zastoupení někoho z ALMŠ pro komunikaci s médii za vás.
  3. Loutka skřítka jako symbol přírodní pedagogiky – kdo měl to štěstí, zažil kufřík plný filcovaných maňásků s Rudolfem Hettichem. A kdo neměl, nevadí, teď je příležitost vybavit svou školku loutkou, která doprovází děti lesem. Fantazii se meze nekladou. Až se bude slavný den blížit, požádáme vás o sdílení příběhů této loutky  – jak s ní s dětmi pracujete, jak ji nazýváte, co si díky ní děti rozvíjí. 
  4. Slet skřítků 29. dubna odpoledne - při příležitosti oslav se vždy koná členská schůze ALMŠ. Na Slet tentokrát zveme i vaše skřítky – těšíme se, jak svět obletí fotka našeho společenství v podobě kruhu vašich skřítků.
  5. Divadelní dílna 29. dubna dopoledne - před Sletem pro vás bezplatně uspořádáme dílnu o tom, jak se tvoří divadlo s dětmi v přírodě. Provedou vás Veronika Formánková a Johana Passerin. Obě lektorky pracují v lesní školce více než 10 let a spojuje je přesvědčení, že "děti potřebují příběhy jako sůl a dokonce potřebují, aby do nich mohly vstupovat a být jejich aktéry."

 

Fotky s popisky, pozvánky na akce a další vaše náměty prosíme posílejte do konce března Denise Dvořákové (denisa.dvorakova@lesnims.cz).

 

TĚŠÍME SE, ŽE SPOLEČNĚ UKÁŽEME, KOLIK NÁS JE A JAKÁ JE V NÁS SÍLA.

 - - -

 

Důvod k oslavě se vždy najde, tvrdí známé české úsloví. Lesní školky ten důvod našly, když slavily v roce 2016 šest let od svého zrodu v České republice a jejich existenci posvětil školský zákon. Po roce jsme slavnost zopakovali už velkolepěji v Praze na Štvanici ukázkami aktivit typickými pro lesní školky. V roce 2018 jsme se přidali k prvnímu celosvětovému Dni lesních školek. Datum přišlo z Německa - je to výročí založení první lesní školky ve Flensburku, která existuje už přes dvacet let. Vznik Mezinárodního dne doprovázela nová hymna všech lesních školek na světě, kterou členka Rady ALMŠ Johana Passerin přetextovala do češtiny. Nazpíval ji pak pro nás herec a muzikant Michal Dalecký.

 

Slova a noty ke stažení.

 

Pohled do minulosti Dnů lesních školek:

2019

2018 I, II

2017

2016

Kalendář akcí

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo Registrovat se