Mezinárodní den lesních školek

LESsnění
spánek a odpočinek v lesní školce

3. května 2023

 

3. květen je Mezinárodním dnem lesních školek – každoroční oslava, která ukazuje, co dobrého se skrývá pod pojmem lesní školka. Pro letošní rok jsme společně vybrali téma klidu – odpočinku a spánku. A proč právě toto téma?


Odpočinek a spánek jsou pro děti základní potřebou stěžejní pro jejich zdravý vývoj. Hra v lese je plná akce, při které se děti učí na každém kroku. Stejně jako nádech a výdech, tak i akci je potřeba vyvážit odpočinkem. Malé děti mají větší potřebu spánku než dospělí. Během spánku mozek zpracovává nové dojmy, bez spánku pak může být proces učení narušen. Odpočinek je zdravý životní návyk, stejně jako kvalitní jídlo nebo hygiena. Přesto nás napadají mnohá "ale". V řadě školek je spánek dětí nedosažitelným nebo obtížně uchopitelným snem. Pro některé, zejména rodiče, je to noční můra pramenící třeba z dřívějších praktik mateřských škol nucení k ležení na lůžku. Někdo se obává toho, že dítě nebude dobře usínat večer. Nic z toho však spícím dětem (nejen) v lesních školkách nemusí hrozit. Pojďme to společně prozkoumat.


Oslavy bude doprovázet informační kampaň LESsnění: Odpočinek je stejně důležitý jako hra.

Jak se můžete přidat?

1. Máte kvalitní fotografie z průběhu roku, na kterých je patrné, jak děti u vás ve školce odpočívají? Pokud máte svolení rodičů ke sdílení, prosíme o jejich zaslání s popisky na denisa.dvorakova@lesnims.cz. Fotky budou důležitým prvkem při naší komunikaci s médii.

2. Plánujete akci pro veřejnost? Mezinárodní oslavy jsou příležitostí k pozvání místní komunity a médií. Pokud něco pořádáte a vidíte v přítomnosti zástupce médií příležitost k pozitivní komunikaci (tak jako my ;-) ), pošlete nám prosím svou pozvánku. Propojíme vás s místními novináři nebo se domluvíme na zastoupení někoho z ALMŠ pro komunikaci s médii.

3. Spacák nebo hamaka jako symbol přírodní pedagogiky. Děti v lesních školkách spí, ale vypadá to jinak než v klasické školce. Pro veřejnost je to obtížně představitelné a proto je potřeba tento obraz vyjasnit. A nejen obraz ale i postup - zejména pro zimní období, když se spí v nevytápěném prostoru, nebo když v létě spíte venku. Jak je zajištěn komfort a klid? Jak to děláte, aby se děti na spánek či odpočinek mohly těšit?

4. Dílna o spánku 5. května dopoledne před Sletem - pouze pro členy ALMŠ a zdarma. Jak vytvořit hladký přechod mezi aktivitou a odpočinkem? Jak uspořádat prostor pro spaní? Jak se spí v zimě a v létě? Jak o spánku komunikujeme s rodiči? Seminářem vás provede Johana Passerin, zástupkyně Skupiny pro kvalitu. Přihlášku najdou členové ALMŠ u přihlášky na Slet.

Fotky s popisky, pozvánky na akce a další vaše náměty prosíme posílejte do konce března Denise Dvořákové (denisa.dvorakova@lesnims.cz).

 

TĚŠÍME SE, ŽE SPOLEČNĚ UKÁŽEME, KOLIK NÁS JE A JAKÁ JE V NÁS SÍLA.

 - - -

 

Důvod k oslavě se vždy najde, tvrdí známé české úsloví. Lesní školky ten důvod našly, když slavily v roce 2016 šest let od svého zrodu v České republice a jejich existenci posvětil školský zákon. Po roce jsme slavnost zopakovali už velkolepěji v Praze na Štvanici ukázkami aktivit typickými pro lesní školky. V roce 2018 jsme se přidali k prvnímu celosvětovému Dni lesních školek. Datum přišlo z Německa - je to výročí založení první lesní školky ve Flensburku, která existuje už přes dvacet let. Vznik Mezinárodního dne doprovázela nová hymna všech lesních školek na světě, kterou členka Rady ALMŠ Johana Passerin přetextovala do češtiny. Nazpíval ji pak pro nás herec a muzikant Michal Dalecký.

 

Slova a noty ke stažení.

 

Pohled do minulosti Dnů lesních školek:

2019

2018 I, II

2017

2016

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo Registrovat se