Jednodenní kurzy přírodní pedagogiky pro začínající

<  Zpět na výpis

Uvažujete o učení předškoláků v přírodě nebo jste již začali a budujete základy a východiska pro svou práci? Nabízíme vám dny nabyté praktickými činnostmi, zkušenostmi z praxe v lesních školkách, odpovědi na témata les jako vzdělávací prostředí, rizika a výzvy venku, role dospělých, praktické aktivity EVVO, důležitost vnitřní motivace a potřeb dětí v různých věkových skupinách.

I pro školní rok 2022/2023 jsme připravili jednodenní kurzy navázané na dané roční období. Povede je zakladatelka a předsedkyně ALMŠ Tereza Valkounová vždy v tandemu se zkušenou průvodkyní/ředitelkou lesní školky. 

"Seminář byl obohacující, vedený ve velmi příjemné atmosféře, kdy se nikdo nebál sdílet vlastní zkušenost a ptát se ostatních, jak se to a ono dělá u nich ve školce. Doporučuji především všem nováčkům, ale i ostříleným průvodcům, které zajímají různé možnosti a způsoby, jak lesní pedagogiku uvádět do praxe." Září, 2021

Zážitkový seminář Přírodní pedagogika pro začínající průvodce zaměřený na rytmus dne, typy a příklady her, potřebné vybavení do aktuálního počasí a pedagogická východiska. Základy vzdělávání pro udržitelný rozvoj a přírodní pedagogiky v praktickém kontextu. V každé sezóně zažijeme společně den podobný dni dítěte v lesní školce.

  • Podzim - kameny: Ranní kruh, teplý čaj a hurá do lesa. Budeme se učit rozpoznávat bezpečné hranice, necháme se unést kouzlem volné hry, před svačinou si umyjeme ruce i bez vodovodu a v závěru semináře si v teple jurty přiblížíme pedagogická východiska přírodní pedagogiky, abychom sobě i ostatním dokázali lépe vysvětlit co a proč je v lesní školce jiné. Herním materiálem pro nás budou kameny. Nechme se překvapit, co s nimi zažijeme.
  • Zima - oheň: Budeme se hodně hýbat a testovat, co znamená heslo lesních školek "není špatné počasí, pouze špatné oblečení". Zkusíme stopovat zvířata a hlavně: rozděláme oheň - nepostradatelný element zarytý hluboko v lidské kultuře. V teple zázemí budeme skládat střípky prožité přírodní pedagogiky do kontextu Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání.
  • Jaro - voda: Cesta za barvami a zvuky jarní přírody. Doprovázet nás bude element vody - v zázemí lesní školky jako vzácný zdroj, v lese jako nejlepší parťák pro hru a tvoření. Zkusíme objevit radost, která daleko přesahuje starost o mokrý rukáv či bláto na oblečení. Na závěr se zkusíme podívat sami na sebe jinýma očima s využitím prvků lesní terapie.

"Každý krok do nového prostředí a vzájemné sdílení přináší nečekané možnosti změny v nás ..." Září, 2021


Pro koho: začínající průvodci a pedagogové, kteří jsou s dětmi venku za každého počasí


Místa a termíny konání:

  • PODZIM ve čtvrtek 6. 10. 2022 v čase 10:00 - 18:00 v LK Dítě v lese v Mokrovratech s Terezou Valkounovou a Gabrielou Clareboets
  • ZIMA ve čtvrtek 2. 2. 2023 v čase 10:00 - 18:00 v LMŠ Větvička v Plzni s Terezou Valkounovou a Veronikou Formánkovou
  • JARO ve čtvrtek 11. 5. 2023 v čase 10:00 - 18:00 v LMŠ Stromík v Pozořicích u Brna s Terezou Valkounovou a Klárou Krchňavou

Pro školní roky 2022/2023 a 2023/2024 jsme za podpory SFŽP pro začínající průvodce připravili ucelený celoroční kurz zaměřený na různé oblasti. 

 

Cena za jedno setkání: 1 590 Kč pro členy ALMŠ / 1 990 Kč pro ostatní.

Přihlásit se můžete zde.

Prosíme, abyste si pečlivě přečetli storno podmínky Školy lesem.

 

V případě dotazů kontaktujte prosím Zuzanu Knap (zuzana.knap@lesnims.cz).

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo Registrovat se