Letní škola ONLINE

Letní škola pro pedagogy lesních školek vám může dát inspiraci na celý školní rok. Nemusíte nikam cestovat, uprostřed prázdnin může Letní škola přijet až k vám. Připojte se na živě vysílané přednášky zahraničních a českých lektorů pozvaných přímo pro potřeby života v lesních školkách. To vše za jedinečnou cenu 690 Kč za celý čtyřdenní program.

 

ONLINE PROGRAM LETNÍ ŠKOLY 2023

Úterý 25. 7. 2023

9:00 - 12:00 přednáška
Helle Jensen: Rozvoj vnitřní udržitelnosti - péče o sebe a prostředí kolem nás
Vztahy v mateřských školách jsou klíčem k vytvoření co nejlepšího možného klimatu a to jak pro děti a pedagogy, tak pro životní prostředí a přírodu kolem nás. Zlepšování vztahových kompetencí, tzn. schopnosti vytvářet, udržovat a v případě potřeby obnovovat zdravé a vzájemně prospěšné vztahy, nutně zahrnuje rozvoj sebeuvědomění, empatie a soucitu, a to jak u dětí, tak u dospělých, kteří s nimi pracují. Samotná přednáška bude probíhat od 9:00 do 10:30, v online programu následuje přestávka do 11:00, od 11:00 do 12:00 se uskuteční diskuze s lektorkou. 

14:00 - 16:00 jednorázová dílna
Tereza Valkounová: Jak vychovat odolné dítě
Co potřebuje malé dítě k tomu, aby pro něj náročné situace nebyly ohrožující a zraňující, ale naopak posilující? Jak vzniká zranitelnost a odkud pramení zdroje dětské odolnosti? Jaký pedagogický přístup pomáhá a co naopak brzdí rozvoj odolnosti dítěte? A jak to vše jde dohromady s pobytem v přírodě? Dílna vás vybaví argumenty z vývojové psychologie, neuropsychologie a evoluční biologie. 

17:00 - 19:00 kontinuální dílna
Jana a Juraj Hudecovi: Rozvoj životních kompetencí u dětí (1/3)
Děti s dospělými v každodenním životě ve školce spolupracují, v tom může pomoct výchova v přírodě. Pokud nejsou integrita a spolupráce dítěte v rovnováze, dítě zažívá existenciální konflikt. 

 

Středa 26. 7. 2023

9:00 - 12:00 přednáška
Michael Stubberup:
Občan Země: od biosféry k nervovému systému
Globální občan je člověk, který je zakořeněný sám v sobě - člověk, který má vnitřní udržitelnost. Člověk, který žije odpovědností a spoluodpovědností za komunitu a prostředí, jehož je součástí, a to za všech okolností. Má tedy osobní i globální zakotvení s citem pro to, jak je vše na Zemi propojeno - v přírodě, ve společenských a sociálních procesech kultur i v těle jednotlivce. Samotná přednáška bude probíhat od 9:00 do 10:30, v online programu následuje přestávka do 11:00, od 11:00 do 12:00 se uskuteční diskuze s lektorem. 

14:00 - 16:00 jednorázová dílna
Milena Poeta: Příroda mluví všemi jazyky - podpora dvojjazyčných dětí
Prostředí lesních školek a přírodní pedagogika jsou jako stvořené pro začleňování vícejazyčných dětí. Vědomý vztah ke krajině souvisí s pocitem bezpečí, domova i kulturní identitou – proto je třeba vícejazyčným dětem v tomto ohledu věnovat pozornost a porozumět jejich potřebám. Víte, jak se u dětí projevuje fenomén vykořenění? Umíte “rozmluvit” nově příchozí vícejazyčné dítě s malou znalostí češtiny? 

17:00 - 19:00 kontinuální dílna
Jana a Juraj Hudecovi: Rozvoj životních kompetencí u dětí (2/3)
Děti s dospělými v každodenním životě ve školce spolupracují, v tom může pomoct výchova v přírodě. Pokud nejsou integrita a spolupráce dítěte v rovnováze, dítě zažívá existenciální konflikt.

 

Čtvrtek 27. 7. 2023

9:00 - 12:00 přednáška
Katinka Gøtzsche: Rozvoj empatie pro sebe a životní prostředí
Všichni lidé jsou jedineční a zároveň velmi podobní. Zaměřením se na to, co máme společného a jak jsme propojeni s druhými a s okolím, vytváříme prostor pro větší porozumění, přijetí a soucit. Stejnou kompetenci pak uplatníme ve vztahu k životního prostředí. Bez soucitu k sobě je soucit k Zemi spíš mravokárstvím. Samotná přednáška bude probíhat od 9:00 do 10:30, v online programu následuje přestávka do 11:00, od 11:00 do 12:00 se uskuteční diskuze s lektorkou. 

14:00 - 16:00 jednorázová dílna
Jan Kršňák: Příroda jako lék pro digiděti 
Digitalizujeme společnost, svět i sebe. Prostě to děláme, nevíme tak úplně proč, ale cítíme, že poslední dobou nám z toho není úplně dobře. Jít se projít do lesa je super, člověka to osvěží, a tak si zase může sednout k počítači a udělat papíry. Neradi přemýšlíme, co s námi technologie dělají. Když už, tak přemýšlíme, co dělají dětem. Tedy si budeme povídat o nich a o našich pocitech z digitalizace života, dětí i nás samotných. A mezi řečí objevíme nové příběhy, které se před námi otevírají, když přemýšlíme o životě se stroji, příběhy rozšiřující oči o schopnost nelidského vidění, vyprávění o hejnech, sítích a vzájemně se prostupujících tělech. Možná nám naše závislost na technologiích umožňuje vzpomenout si, jaké to je, když člověkem prochází les, potok, oceán nebo pohled druhé živé bytosti...

17:00 - 19:00 kontinuální dílna
Jana a Juraj Hudecovi: Rozvoj životních kompetencí u dětí (3/3)
Děti s dospělými v každodenním životě ve školce spolupracují, v tom může pomoct výchova v přírodě. Pokud nejsou integrita a spolupráce dítěte v rovnováze, dítě zažívá existenciální konflikt.

 

Pátek 28. 7. 2023

9:00 - 12:00 přednáška
Katinka Gøtzsche a Michael Stubberup: Soucit a kontakt s přírodou
Potřebujeme obnovit kontakt s přírodou a vše potřebné již známe - homo sapiens se vyvíjel v hlubokém zakotvení v místních ekosystémech v přírodě. Změna, kterou právě procházíme, se proto týká osobní, společenské a globální udržitelnosti, tj. ekologického myšlení. Samotná přednáška bude probíhat od 9:00 do 10:30, v online programu následuje přestávka do 11:00, od 11:00 do 12:00 se uskuteční diskuze s lektory. 

Změna programu vyhrazena.

 

  • Medailony lektorů najdete v levém menu, anotace se skrývají pod odkazy v názvech přednášek a dílen.
  • Zahraniční lektoři jsou konsekutivně tlumočeni. 
  • Online přenos se uskuteční přes aplikaci Zoom. Odkaz obdrží přihlášení zájemci, kteří budou mít uhrazenou fakturu. 
  • Online přenos neumožňuje pokládat dotazy a účastnit se diskuzí. 
  • Program je možné sledovat pouze živě, záznam nebude k dispozici. 
  • Je jen na Vás, zda se zúčastníte celého programu, nebo jen vybraných částí. Kontinuální dílna má tři části, doporučujeme účastnit se všech tří, aby Vám neunikly žádné souvislosti.

 

To vše za unikátní cenu Kč 690,- 

Přihlásit se můžete ZDE.

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo Registrovat se