Vzniká evropská platforma pro přírodní pedagogiku

Zveřejněno: 14. 12. 2017

<  Zpět na výpis

Evropská platforma je pro sdílení zkušeností velmi nutná, cenná a zástupci hnutí lesních školek z patnácti zemí Evropy se na první konferenci, která se uskutečnila v Praze, domluvili i na dalších obrovských možnostech pro vzájemnou inspiraci.

„Jedním z již existujících nástrojů, kde lze sledovat dění v celém světě je web naturepedagogy.com. Zde budou postupně doplňovány země, kde lesní školky existují a jejich aktuální situace,“ říká předsedkyně Asociace lesních mateřských škol (ALMŠ) Tereza Valkounová.

Příští setkání lídrů lesních školek z celé Evropy se v Praze zavázali uspořádat kolegové z Polska. „Do té doby bude platforma fungovat virtuálně, konkrétně ve skupině European leaders of forest kindergartens na Facebooku a dále ve sdíleném výstupu dokumentů, kam může každý přispívat a rozvíjet tu oblast, kterou pro své fungování aktuálně potřebuje,“ konkretizuje možnosti spolupráce Valkounová.

 

Green paper pro Brusel

Jedním z nejdůležitějších výstupů pražské konference je záměr komunikovat společná evropská témata také na politické úrovni. Prostředkem k dosažení může být tzv. green paper jako podklad pro jednání v Bruselu. „Česká ALMŠ společně s kolegy z Itálie, Řecka a Španělska má zájem se na této práci aktivně podílet například v otázce stravování venku,“ říká Valkounová s tím, že lze také navázat na již probíhající jednání o Právu dítěte na přírodu a globální iniciativu organizovanou Richardem Louvem.

V této souvislosti nás těší, že jsme schopni domluvit se na důležitých věcech s českými politiky i ministerstvem. Dokladem toho je také účast náměstkyně ministra školství Dany Prudíkové u kulatého stolu spolu s účastníky setkání. Právě náměstkyně Prudíková byla následující den oceněna Cenou Přístav za přínos právě pro lesní školky.

 

V Řecku děti smí ven jen jednou měsíčně, chodí do kostela

Na veřejném jednání konference představili zástupci z celé Evropy jejich pohled a možnosti vzdělávání v lesních školkách. „Ukázala se pestrost forem vzdělávání venku i možnosti nebo překážky, které v jednotlivých zemích mají,“ říká Valkounová.

Perličkou z každodenního života průkopníků byl například příspěvek z Řecka, kde je dovoleno v rámci předškolního vzdělávání chodit ven maximálně jednou měsíčně (!), ovšem není omezeno, jak často může školka chodit do kostela. „Můžete hádat, kam řecké děti v jejich neoficiálních lesních školkách chodí každý den,“ usmívá se Valkounová.

Navázané kontakty je možné dále rozvíjet mezi školkami, například formou vzájemných návštěv nebo společných projektů.

 

Den lesních školek bude mezinárodní

U druhého kulatého stolu pořádaném pod záštitou 1. místopředsedkyně Senátu Miluše Horské byl domluven Mezinárodní den lesních mateřských škol. Česká republika tento den již dva roky slavila v červnu. Německo pro rok 2018 navrhlo datum 3. května, což je den, kdy byla poprvé otevřena první německá lesní mateřská škola ve Flensburku.

„Toto datum již bylo německými kolegy zaregistrováno do kalendáře mezinárodních dnů UNESCO, což bylo důvodem ke společnému stvrzení tohoto data pro celou Evropu. Mezi návrhy, jak tento den oslavit společně, zazněly koláže, společná videa či píseň zpívaná v lesních školkách po celé Evropě v tento den. A možná překvapíme i vás,“ dodává Valkounová.

 

Mezinárodní setkání se konalo v rámci projektu Rozvíjení kapacit lesních MŠ v ČR (CZ.03.2.63/0.0/0.0/99_041/0002245).

Přiřazené přílohy

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo Registrovat se