Den lesních školek 2019 je tu!

Zveřejněno: 30. 4. 2019

<  Zpět na výpis

Lesní pohovka pro rodiče a blátivá kuchyně pro děti

Lesní školky oslaví 3. května svátek učení venku za každého počasí. Po celé republice se budou stavět lesní pohovky - pohodlné kruhy, ke kterým není potřeba nic víc než větve. Na nich si všichni zazpívají hymnu lesních školek “Jsme děti lesa.” Ta se rozezní i prostorem Kasáren Karlín, kde bude oslava pro širokou veřejnost probíhat odpoledních hodinách v pátek 3. a v sobotu 4. května 2019. Návštěvníci se mohou těšit na dva dny plné informačních, vzdělávacích i veselých workshopů, intuitivních her a kdo si do donese starý hrnec nebo vařečku, může si zabubnovat, nebo uvařit lektvar v nové blátivé kuchyni.

Páteční program v Kasárnách Karlín začne v jednu hodinu, kdy se zprovozní pražská lesní pohovka a pro děti lákavá blátivá kuchyně. Areál Kasáren budou tou dobou prozkoumávat děti ze dvou pražských lesních školek, z Havránku a Kuchyňky. Jejich průvodci budou odpovídat na dotazy široké veřejnosti, která tak může nakouknout pod pokličku fungování tohoto typu předškolních zařízení a seznámit se s přírodní pedagogikou.

Během odpoledne se pak malí i velcí návštěvníci Kasáren mohou zapojit do bubenických workshopů, hry na přinesené staré nádobí, které bude po workshopu použito dětmi v “blátivé kuchyni”, nebo si na vlastní kůži vyzkoušet principy alternativní pedagogiky v rámci intuitivních her.

„Hra na vaření v blátivé kuchyni se dětem nikdy neomrzí,“ říká předsedkyně Asociace lesních MŠ Tereza Valkounová. “Chceme rodičům ukázat, že trocha bláta stojí za tu obrovskou porci radosti. Vaření je navíc téma, které už přes rok řešíme s ministerstvy,” dodává Valkounová.

„Co dětem přináší lesní školka? Mají děti v lesní školce nějaká pravidla a povinnosti, nebo si dělají „co chtějí“? Dokáže lesní školka připravit předškoláka na školu? Jak zvládne dítě z lesní školky přestup do běžné základní školy? Je dostatečně zajištěna bezpečnost v lesních školkách? Co dělají děti v lesní školce, když je venku zima? To jsou otázky, které mi lidé nejčastěji kladou,“ říká zakladatelka jedné z prvních českých lesních školek, libereckého Lesmíru, Martina Březinová. Nejen těmto otázkám bude v Kasárně věnována i páteční přednáška pro veřejnost.

Sobotní oslavy začnou v půl druhé. Návštěvníci se mohou těšit na přednášku Rytmus a rituály v lesní školce. “Rytmus je nádech a výdech. Noc a den. Dělání a odpočinek. Celý náš život je rytmický. Přednáška přinese pochopení důležitosti přechodů mezi jednotlivými fázemi dne pro děti,” upřesňuje přednášející a členka rady Asociace lesních MŠ Johana Passerin a dále dodává: “Budeme si povídat o tom, proč malým dětem nemá smysl nic moc vysvětlovat, a proč má smysl obklopit je láskyplným rytmem a učit je dobrým návykům, místo pravidlům.”

Vedle přednášky jsou na programu hry pro děti i dospělé. K tomu přispěje i stánek PEFC, který děti seznámí s lesní pedagogikou. Dvoudenní oslava bude ukončena vyhlášením tomboly, do které věnovaly ceny i děti z lesních školek.

Celosvětová oslava se letos uskuteční ve více než dvaceti zemích světa. Jejím centrem se stane švýcarský Curych, kde proběhne i celosvětová konference pedagogů z lesních školek. Za českou asociaci jedou do hvozdů poblíž švýcarského velkoměsta předsedkyně Asociace lesních MŠ Tereza Valkounová a členka Rady Alena Laláková.

Celý program najdete zde

 

Přiřazené přílohy

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo Registrovat se