Den lesních školek

Mezinárodní den lesních školek 2021 se blíží.
Pojďme ukázat, že venku je bezpečně!  

 

Strach spojený s pandemií vede hodně lidí do přírody. Zkušenosti z lesních školek mohou být nápomocné rodičům nebo učitelům, aby se v přírodě cítili bezpečně tak, jako my v lesních školkách. Jak se rozvíjí dovednosti dětí pro zvládání rizikových situací? A co se stane, když jim některé činnosti odepřeme s tím, že se k nim dostanou, až budou “velké” nebo “šikovné a rozumné?” Pojďme společně pomoci nahlédnout rodičům i široké veřejnosti, jak se dá pracovat s přirozeným rizikem tak, aby se všichni v přírodě cítili bezpečně. Pak se nestane, že se "velké šikovné dítě" v budoucnu ocitne poprvé tváří v tvář ohni bez doprovodu dospělého, a tím v mnohem rizikovější situaci. 

V pondělí 3. května se již počtvrté konají oslavy dne lesních školek. V předešlých letech jsme veřejnosti představovali téma stravování, stavěli jsme lesní pohovky, hmatové chodníčky a prožili krásu putování. Letos se budeme věnovat nejčastějším obavám z pobytu v přírodě, jak s nimi pracujeme, aniž bychom se riziku zcela vyhýbali, a co znamená být dobře připravený. Čerpat budeme z naší bohaté praxe a z metodiky přírodní pedagogiky. 

Zvláštní pozornost budeme věnovat situacím, které děti z lesních školek dobře znají a zvládají, a rodiče či veřejnost se na ně často ptají. Podívejte se na následující předsudky – znáte je? A jak na ně odpovídá metodika přírodní pedagogiky?

 • Děti jsou nešikovné, takže nesmí mít k dispozici ostré nástroje, aby se nezranily. 
  Přírodní pedagogika: Ve školce se učíme pracovat s nožem krok za krokem v bezpečně vymezeném prostoru.
 • Děti nemohou lézt na stromy, spadnou a zraní se.
  Přírodní pedagogika: V přírodě je mnoho příležitostí trénovat lezení – každý pohyb je jiný, děti vše mnohokrát zkouší a pokud zpočátku padají, tak do měkkého listí. Děti lezou tam, kam mohou a umí. 
 • Oheň je nebezpečný, děti se k němu nesmí přibližovat.
  Přírodní pedagogika: Oheň je základní živel, vážíme si ho. Sedíme v kruhu okolo a u dospělých vidíme, jak s ním zacházet. 
 • Venku je často zima, děti mohou onemocnět.
  Přírodní pedagogika: Umíme se obléknout do deště i do zimy. V zázemí máme teplo a náhradní oblečení, můžeme se převléknout.

Chceme ukázat, že pokud jsou nastavená jasná pravidla a průvodci jsou v pozorném klidu, jsou činnosti v přírodě bezpečné a děti se zároveň naučí důležité návyky. Získají zkušenost, jak funguje jejich tělo, jak zvládat náročnou situaci. Děti z lesních školek předchází riziku tím, že se učí s ním zodpovědně pracovat. Je mnohokrát vyzkoušeno, že děti si poradí, třeba si i vzájemně pomohou, když jim k tomu dáme prostor a důvěru, což jsou klíčové podmínky volné hry. Žádný obrázek ani video tuto zkušenost nenahradí.

Jdete do toho s námi? :)

Budeme moc rádi, když se do mezinárodního dne zapojíte. Máte ve školce pro děti obrázky, plakát, říkanku, nebo piktogramy, kde máte znázorněná pravidla pro rizikové situace? Budeme moc rádi, když se o ně podělíte. Sdílejme naše pravidla pro bezpečný život ve školce – může se jednat i o pravidla k dílčím situacím (práce s nožem, pobyt u ohně či vody, cesta lesem, pravidla pro rodiče i průvodce). Obrázky prosíme posílejte e-mailem na denisa.dvorakova@lesnims.cz do 30. dubna. Vytvoříme z nich fotogalerii na web a sociální sítě, která bude inspirativní nejen pro veřejnost, ale i pro nás navzájem.

ALMŠ plánuje uspořádat "bojovku pro novináře" – pozveme je do lesa, připravíme stanoviště, kde si vyzkouší, co umí malé děti a zažijí podporu a důvěru "dospělých". Zážitkový den pro novináře se uskuteční začátkem května, téma bezpečné přírody nás pak bude provázet celý měsíc.

TĚŠÍME SE, ŽE SPOLEČNĚ UKÁŽEME, KOLIK NÁS JE A JAKÁ JE V NÁS SÍLA.

 - - -

 

Důvod k oslavě se vždy najde, tvrdí známé české úsloví. Lesní školky ten důvod našly, když slavily v roce 2016 šest let od svého zrodu v České republice a jejich existenci posvětil školský zákon. Po roce jsme slavnost zopakovali už velkolepěji v Praze na Štvanici ukázkami aktivit typickými pro lesní školky. V roce 2018 jsme se přidali k prvnímu celosvětovému Dni lesních školek. Datum přišlo z Německa - je to výročí založení první lesní školky ve Flensburku, která existuje už přes dvacet let. Vznik Mezinárodního dne doprovázela nová hymna všech lesních školek na světě, kterou členka Rady ALMŠ Johana Passerin přetextovala do češtiny. Nazpíval ji pak pro nás herec a muzikant Michal Dalecký.

 

 

Pohled do minulosti Dnů lesních školek:

2019

2018 I, II

2017

2016

Kalendář akcí

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo Registrovat se