Den lesních školek

Důvod k oslavě se vždy najde, tvrdí známé české úsloví. Lesní školky ten důvod našly, když slavily v roce 2016 šest let od svého zrodu v České republice a zaznamenávaly zcela neočekávaný nárůst zájmu veřejnosti. Po roce jsme slavnost zopakovali, a protože v životě lidském hrají sedmiletí docela důležitou roli, druhý Den lesních školek jsme oslavili už velkolepěji v Praze na Štvanici ukázkami aktivit typickými pro lesní školky. V roce 2018 jsme se přidali k prvnímu celosvětovému Dni lesních školek, když jeho idea přišla z Německa, kde školky existují už přes dvě desítky let. Jeho vznik doprovázela unikátní událost - vznik hymny všech lesních školek na světě, kterou jsme členska Rady ALMŠ a zakladatelka lesního klubu Hvězdy v lese Johana Passerin přetextovala do češtiny. Nazpíval ji pak pro nás herec a muzikant Michal Dalecký. A co bude v roce 2019.

 

 

PROGRAM

(uvádíme pouze čas zahájení - konec je otevřený, podle nálady zůčastněných)

PÁTEK

13:00 Zprovoznění lesní pohovky a blátivé kuchyně

Společně s dětmi z lesních školek z Prahy Kuchyňka a Havránek, otevření informačních a prodejních stánků. 14:00 Petr Šušor: bubenický workshop pro děti. V kruhu lesní pohovky si zahrajete na nástroje, které si budete moci zapůjčit. Můžete také rozeznít donesené kuchyňské náčiní. To po workshopu zůstane součástí výbavy blátivé kuchyně.Zazní i hymna lesních školek Jsme děti lesa, která je přeložena již do 5ti jazyků a 3. května se bude zpívat po celém světě.

15:00 Lesní pedagogika s PEFC
Hry pro děti s lesní tématikou.

15:00 Pavel Kraemer: Intuitivní hry pro dospělé
Vyzkoušejte si přístup alternativní pedagogiky přímo na sobě.

16:00 Martina Březinová: Jak probíhá vzdělávání v lesních školkách?
K čemu děti vedeme? Dokážeme připravit předškoláky na přesun do běžné ZŠ? Co děláme, když je ošklivo? Je to pro děti bezpečné? Mají nějaká pravidla nebo jen volně běhají po lese?

18:00 Petr Šušor: bubenický jam
Děti i dospělí rozehrají hrnce, pokličky, vařečky, lžíce, naběračky, nebo zapůjčené bubínky.


SOBOTA

13:30 Zahájení dne
Otevření blátivé kuchyně a infostánku o lesních školkách, otevření infostánku PEFC ČR.

14:00 Pavel Kraemer: Intuitivní hry pro dospělé
Vyzkoušejte si přístup alternativní pedagogiky přímo na sobě

15:00 Lesní pedagogika s PEFC
Hry pro děti s lesní tématikou.

15:00 Johana Passerin: Rytmus a rituály v lesní školce
Rytmus je nádech a výdech. Noc a den. Dělání a odpočinek. Celý náš život je rytmický. Přednáška přinese pochopení důležitosti přechodů mezi jednotlivými fázemi dne pro děti. Budeme si povídat o tom, proč malým dětem nemá smysl nic moc vysvětlovat, a proč má smysl obklopit je láskyplným rytmem a učit je dobrým návykům, místo pravidlům.

17:00 Vyhlášení tomboly
Výrobky z lesních školek a ukázky materiálů Asociace lesních MŠ - to nikde jinde nenajdete.

  

Pohled do minulosti Dnů lesních školek:

2018 I, II

2017

2016

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo Registrovat se