Den lesních školek

DEN LESNÍCH ŠKOLEK SLAVÍME TRADIČNĚ VŽDY 3. KVĚTNA

 

Putovat se bude :-)

 

3. 5. 2020 oslavíme jako již tradičně Mezinárodní den lesních školek. Původně plánované velké setkání v Sedmihorkách jsme kvůli současné epidemiologické situaci zrušili, ale i tak Vás zveme: Pojďme společně oslavit kouzlo vědomé chůze venku! Loni jsme stavěli lesní pohovky, vzpomínáte? Letošní “budovatelská výzva” pro vás do školek a klubů: 


Máte hmatový chodníček? A můžeme ho vidět? :-) 


Pojďme podpořit lesní nožky a zážitek z chůze umocnit tímto prvkem přírodních zahrad, ale i lesů. Až se dílo podaří, vyfoťte či natočte váš školkový výtvor a pošlete nám ho. Rádi jej zveřejníme, aby široká veřejnost zase o trochu lépe rozuměla kouzlu a přínosům lesních školek a prožitku z pohybu venku. I když budeme každý jinde, jdeme v tom společně! 

Rodičům můžete navrhnout, ať se postupně projdou po vašem chodníčku a napíší nám své zážitky. Kouzlo chůze mohou objevovat na procházkách - ať s dětmi pozorují změny v jarní přírodě - je to jeden z prvků kojotího učení - mít své oblíbené místo venku a znát každý jeho detail. 

Někdo může vyrazit na dlouhý výlet, cílem ale nebude sbírat kilometry. Všichni se v tento den zkusme zastavit na cestě a - když počasí dovolí - zujme boty a pozdravme se se Zemí. Vyšleme naši společnou silou přání lesním školkám - fouknutím do vzduchu, písní, přáním poslaném po vodě. Ať Zemi vyjádříme vděčnost za domov, kterým pro nás a naše děti je. 

A proč se vlastně zapojit?
Den lesních školek je ideální příležitost, jak veřejnosti ukázat, co vše je v lese možné podnikat, kam až dosáhnou dovednosti přírodní pedagogikou vzdělávaných dětí, a proč je tak prospěšná pro jejich vývoj a tím i pro společnost. Čím více se nás zapojí, tím lépe dáme najevo, že nejde jen o hrstku nadšených dětí a jejich rodičů, ale významnou část společnosti, která usiluje o smysluplnou věc a překonává překážky tradičního pojetí vzdělávacího systému a předpisů, které jej mohou zbytečně svazovat. 

 

TĚŠÍME SE, ŽE SPOLEČNĚ UKÁŽEME, KOLIK NÁS JE A JAKÁ JE V NÁS SÍLA.

 

 - - -

 

Důvod k oslavě se vždy najde, tvrdí známé české úsloví. Lesní školky ten důvod našly, když slavily v roce 2016 šest let od svého zrodu v České republice a jejich existenci posvětil školský zákon. Po roce jsme slavnost zopakovali už velkolepěji v Praze na Štvanici ukázkami aktivit typickými pro lesní školky. V roce 2018 jsme se přidali k prvnímu celosvětovému Dni lesních školek. Datum přišlo z Německa - je to výročí založení první lesní školky ve Flensburku, která existuje už přes dvacet let. Vznik Mezinárodního dne doprovázela nová hymna všech lesních školek na světě, kterou členka Rady ALMŠ Johana Passerin přetextovala do češtiny. Nazpíval ji pak pro nás herec a muzikant Michal Dalecký.

 

 

Pohled do minulosti Dnů lesních školek:

2019

2018 I, II

2017

2016

Kalendář akcí

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo Registrovat se