S dětmi venku - podzim

12.11.2020 10:00 - 12.11.2020 18:00

Zážitkový seminář pro začínající průvodce zaměřený na rytmus dne, typy a příklady her, potřebné vybavení do aktuálního počasí a pedagogická východiska. Základy vzdělávání pro udržitelný rozvoj a přírodní pedagogiky v praktickém kontextu. V každé sezóně zažijeme společně den podobný dni dítěte v lesní školce.

  • Podzim: Celý den si budeme hrát, aby nám nebyla zima, zpívat, abychom se neztratili, naslouchat, abychom se slyšeli a inspirovali. V závěru semináře si přiblížíme pedagogická východiska vzdělávání pro udržitelný rozvoj.
  • Zima: Sbalíme batoh a vyrazíme - co s sebou do zimy? Budeme se hodně hýbat, zkusíme stopovat, rozděláme oheň a v teple budeme sdílet zkušenosti pro život s dětmi v zimním lese. V teple zázemí budeme skládat střípky prožité přírodní pedagogiky v kontextu Rámcového vzdělávacího programu.
  • Jaro: Jeden den venku - takový, jaký je. Za barvami a zvuky jarní přírody - tvořit, stavět malé světy a zpívat. Na závěr budeme nahlížet do triků vyhodnocování vzdělávacích aktivit tak, aby nás už nikdy nezaskočila otázka “Co se děti v lese naučí.” 

O lektorkách:
PhDr. Tereza Valkounová, PhD. vystudovala učitelství biologie a občanské výchovy. V rámci doktorského studia primární pedagogiky se dostala na téměř dvouletou stáž do Německa, kde rozšířila svůj obzor o koncept udržitelného rozvoje, v praktickém podání o lesní mateřské školy. V roce 2010 spoluzaložila Asociaci lesních mateřských škol (ALMŠ) a od té doby ji vede. Věnuje se zejména advokační činnosti, marketingu, firemnímu fundraisingu, lektorování vybraných seminářů a zastupuje ALMŠ navenek.

Gabriela Clareboets pracuje jako průvodkyně v lesní školce Mokrovraty od roku 2010. Coby čtyřnásobná matka, dvojnásobná babička a bývalá skautka tam může zúročit své zkušenosti v práci s dětmi. Žila 12 let ve Švýcarsku, kde ji inspiroval přístup k dítěti jako svobodné individualitě. Také se tam seznámila s ideou lesních školek. Ráda zpívá, hraje na několik hudebních nástrojů. Ve školce zajišťuje hudební doprovody v běžném provozu i na slavnostech. Mimo jiné pracuje jako lektorka, překladatelka a tlumočnice německého jazyka. Zajímá se o regionální historii a archeologii a využití pravěkých technik v práci s přírodními materiály. Ve volném čase se věnuje turistice, józe, sběru a zpracování léčivých bylin a rostlin a práci na vlastní přírodní zahradě. Vzdělává se na seminářích waldorfské pedagogiky, seminářích pořádaných ALMŠ a dalších přednáškách a vycházkách pořádaných např. Českou ornitologickou společností.

Ve školním roce 2020/2021 se uskuteční tři semináře S dětmi venku inspirované ročním obdobím:

  • S dětmi venku - podzim: čtvrtek 12. 11. 2020, 10:00 - 18:00, Mokrovraty, lektoruje Tereza Valkounová a Gabriela Clareboets
  • S dětmi venku - zima: čtvrtek 14. 1. 2021, 10:00 - 18:00, Plzeň, lektoruje Tereza Valkounová a Veronika Formánková
  • S dětmi venku - jaro: čtvrtek 15. 4. 2021, 10:00 - 18:00, Pozořice u Brna, lektoruje Tereza Valkounová a Klára Krchňavá

Při přihlašování mají přednost školky, které si objednají všechny tři semináře. 

Pro koho: pro všechny, kdo chtějí vzdělávat malé děti venku. 

Místo konání: Mokrovraty 

Cena za jednotlivé semináře: 1 390 Kč pro členy a příjemce Informačního servisu / 1 750 Kč pro ostatní
Cena za všechny tři semináře: 3 600 Kč pro členy a příjemce Informačního servisu / 4 900 Kč pro ostatní. 

Podmínky konání semináře (např. počet účastníků) odpovídají aktuálním vládním opatřením. Více o našich seminářích se dozvíte zde. Bližší informace k organizaci každého kurzu obdrží účastníci emailem.

Přihlásit se můžete ZDE.

V případě otázek kontaktujte, prosím, Martinu Dvořákovou.

Kalendář akcí

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo Registrovat se