Přírodní pedagogika pro začínající: podzim - kameny

6.10.2022 10:00 - 6.10.2022 18:00

Zážitkové semináře pro začínající průvodce zaměřené na "typický den" v lesní školce - příklady her, písní a říkanek, potřebné vybavení a pedagogická východiska přírodní pedagogiky (volná hra, přínosné riziko, potřeby dětí). Cestou lesem vzniká prostor pro sdílení otázek a zkušeností a možnost zažít den v roli toho, kdo je provázen. V každé sezóně zažijeme společně den, který nikdy nebude stejný. Kromě počasí a místa se vždy více zaměříme na jeden element, abychom lépe rozpoznali, jaké pedagogické poklady v sobě skrývá..

Podzim: Ranní kruh, teplý čaj a hurá do lesa. Budeme se učit rozpoznávat bezpečné hranice, necháme se unést kouzlem volné hry, před svačinou si umyjeme ruce i bez vodovodu a v závěru semináře si v teple jurty přiblížíme pedagogická východiska přírodní pedagogiky, abychom sobě i ostatním dokázali lépe vysvětlit co a proč je v lesní školce jiné. Herním materiálem pro nás budou kameny. Nechme se překvapit, co s nimi zažijeme.


O lektorkách:

PhDr. Tereza Valkounová, PhD. vystudovala učitelství biologie a občanské výchovy. V rámci doktorského studia primární pedagogiky se dostala na téměř dvouletou stáž do Německa, kde rozšířila svůj obzor o koncept udržitelného rozvoje, v praktickém podání o lesní mateřské školy. V roce 2010 spoluzaložila Asociaci lesních MŠ (ALMŠ) a od té doby ji vede. Od září 2021 působí jako pedagog v LMŠ Hvězdy v lese a proto také pokračuje ve studiu na Pedagogické fakultě v Olomouci. Přírodní pedagogice se “vyučila” u Rudolfa Hetticha, s nímž absolvovala většinu kurzů pořádaných ALMŠ v České republice. Věnuje se zejména advokační činnosti, firemnímu fundraisingu, lektorování vybraných seminářů a zastupuje ALMŠ navenek.

Gabriela Clareboets pracuje jako průvodkyně v lesní školce Mokrovraty od roku 2010. Coby čtyřnásobná matka, dvojnásobná babička a bývalá skautka tam může zúročit své zkušenosti v práci s dětmi. Žila 12 let ve Švýcarsku, kde ji inspiroval přístup k dítěti jako svobodné individualitě. Také se tam seznámila s ideou lesních školek. Ráda zpívá, hraje na několik hudebních nástrojů. Ve školce zajišťuje hudební doprovody v běžném provozu i na slavnostech. Mimo jiné pracuje jako lektorka, překladatelka a tlumočnice německého jazyka. Zajímá se o regionální historii a archeologii a využití pravěkých technik v práci s přírodními materiály.  Ve volném čase se věnuje turistice, józe, sběru a zpracování léčivých bylin a rostlin a práci na vlastní přírodní zahradě. Vzdělává se na seminářích waldorfské pedagogiky, seminářích pořádaných ALMŠ a dalších přednáškách a vycházkách pořádaných např. Českou ornitologickou společností.

Ve školním roce 2022/2023 se uskuteční tři semináře Přírodní pedagogiky pro začínající inspirované ročním obdobím a živly. Podrobnosti najdete ZDE


Pro koho: pro všechny, kdo chtějí vzdělávat malé děti venku. 

Datum: čtvrtek 6. 10. 2022, 10:00 - 18:00

Místo konání podzimního semináře: Lesní školka Dítě v lese, Mokrovraty

Cena: 1 590 Kč pro členy / 1.990 Kč pro ostatní

 

Přihlásit se můžete ZDE.

V případě otázek kontaktujte Zuzanu Knap (zuzana.knap@lesnims.cz).

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo Registrovat se