Přírodovědné expedice

<  Zpět na výpis

Odkaz na aktuální program najdete v levém menu.

 

Asociace lesních mateřských škol pořádá další cyklus úspěšných přírodovědných expedic pro pedagogy mateřských škol. Jejich cílem je rozvíjet přírodovědnou gramotnost pedagogů v předškolních zařízeních tak, aby dokázali odborně vyhledávat a didakticky využít základní zástupce biotické složky v rámci integrovaných bloků vlastního vzdělávacího programu.

Přírodovědné expedice pro pedagogy rozvíjí

 • dovednosti pro manipulaci s přírodními prvky při práci s dětmi;
 • přírodovědné znalosti základního rozsahu přincipů integrované tematické výuky (např. roční období, složky přírody);
 • dovednosti pro pobyt v přírodě tzv. za každého počasí;
 • znalost základních bezpečnostních pravidel při botanicko-zoologických expedicích s dětmi.

Ve školním roce 2018/2019 se uskuteční dvě sedmihodinové expedice s Rudolfem Hettichem ve Středočeském kraji  a další dvě pětihodinové expedice s Alešem Strakou, Magdalénou Staňkovou-Kröhnovou a Klárou Krchňavou v Jihomoravském kraji.

 

RUDOLF HETTICH je učitel s neuvěřitelnou zásobou her, příběhů, zkušeností a lidské moudrosti. Již třicet let se zabývá fenoménem volné hry, působí jako poradce pro design přírodních zahrad a hřišt, je vedoucím svobodného vzdělávacího zařízení, neziskové organizace Gessellschaft fur Natur und Umwelterziehung, lektor a fotograf na volné noze. Kromě toho také vede nakladatelství, které vydává odborný časopis pro pedagogy Urspiel.

ALEŠ STRAKA se narodil roku 1962 v Třebíči. Vyrůstal však po boku svých rodičů v hájenkách a na samotách. Pobyt uprostřed lesa ho ovlivnil na celý život. Vystudoval Lesnickou fakultu VŠZ v Brně, a celou svoji praxi se věnuje nejrůznějším lesnickým a dřevařským disciplínám. Nejvíce však Aleše Straku zaujala ochrana přírody a fakt, že asi nejúčinnějším nástrojem, jak přírodu chránit, je přímé zapojení nestranně a pravdivě informované veřejnosti. Ze svého dětství i z vlastní zkušenosti při výchově děti (dnes je již dědečkem) ví, že nejlépe je začít co nejdříve. Svým nadšením k poznávání lesa a ochraně přírody se snaží zapojit děti i jejich rodiče.

MAGDALÉNA DOBROMILA STAŇKOVÁ přibližuje svět léčivých bylin poutavou a hravou formou, která děti zaujme. Vychází z vlastních zkušeností matky tří dětí a lektorky programů pro rodiny s dětmi. Inspiruje se tradicemi našich předků a také životem indiánů, který s dětmi zkouší naživo ve vlastním týpí na zahradě. Je autorkou knihy Bylinky pro děti a maminky.

KLÁRA KRCHŇAVÁ vystudovala obor předškolní výchovy na VOŠ a vysoké školy speciální pedagogiky, etiku na Teologické fakultě. V práci s dětmi jí nejvíce nasměroval kurz Respektovat a být respektován manželů Kopřivových. Sama se snaží zbavovat vžitých stereotypů ve výchově. Založila lesní kluby Stromík a Kvítek a lesní MŠ Mariánka, kde pracuje jako koordinátorka a pedagožka. Je mámou tří dětí, kteří jsou pro ní obrovskou inspirací.

 

Kontakt:

Martina Dvořáková, tel: 604 569 166, email: martina.dvorakova@lesnims.cz.

 

 

 

 

Kalendář akcí

 • Září 2019

  V tomto měsíci se žádné akce nekonají

 • Říjen 2019

  V tomto měsíci se žádné akce nekonají

 • Listopad 2019

  2/11 - 3/11 Ahlbom & Passerin: Volná hra

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo Registrovat se