Písně, říkadla a pohádky v přírodě

<  Zpět na výpis

V loňském školním roce jsme cyklus Písně a říkadla v přírodě museli z důvodu nepříznivé epidemické situace zkrátit na polovinu. Věříme, že letos budeme moci realizovat celý cyklus, navíc obohacený o pohádky. Pokud by vládní opatření nepřály sdružování a společnému zpívání, seminář přesuneme do vyzkoušené online podoby.

Čekají vás čtyři tematicky zaměřené podvečery plné inspirace pro každý den ve vaší školce. Poznáte nové prstové hry, říkanky, průpovědi, pohádky, písničky a hry, které vám pomohou tvořit rytmus dne, zvládat přechodové situace, zklidnit se, nebo naopak rozproudit energii. 
Prakticky zaměřená setkání, během nichž kromě zpěvu bude místo i pro vyprávění, sdílení zkušeností, hledání odpovědí na otázky a kolegiální podporu. A také na trochu povídání o tom, proč je rytmus a řád pro děti tak důležitý.

Jednotlivá setkání jsou otevřena všem, není nutné se přihlašovat na celý cyklus. Na každém setkání účastníci obdrží texty písní a říkadel, o kterých se bude povídat.

 

Nejvíc mně oslovili osobní zkušenosti Johany - jak, kdy a proč říkadla a průpovědi používat.

 Těším se na další, pokud mi budou okolnosti nakloněny :)

 

Program vzdělávacího cyklu 2021/2022

Podzimní písně, říkadla a pohádky - 14. 10. 2021  

Padá listí, příroda jde spát, předtím ale musím s drakem bojovat. Pak obejmu stromy, bratry a sestry, než sesbírám z nebe popadané hvězdy. 

Pojďme si zazpívat písně loučení s létem, díkůvzdání a odvahy. Dožínkové popěvky, a kruhové hry. A k tomu pár básniček a prstových her. Možná přidáme nějaké vlastní tvoření.

 

Zimní písně, říkadla a pohádky - 2. 12. 2021  

Zmrzlá je zem a Advent za vrátky, noc je zas dlouhá a den jen krátký. 

Budeme se věnovat hlavně rorátům, písním pro nastávající období Příchodu - Adventu. A co ještě zpívat, než napadne sníh.

 

Jarní písně, říkadla a pohádky - 24. 2. 2022 

Volám tě sluníčko, vyjdi aspoň maličko, vyjdi z mraků ven, zahřej zmrzlou zem. 

Naladění na znovuzrození přírody, volání sněženek  ze země, ale ještě jenom opatrně, aby nezmrzly. Tak se možná raději pojedem projet na saních a zazpíváme si nějaké masopustní rozpustilé písničky.

 

Letní písně, říkadla a pohádky - 19. 5. 2022

Čarovný čas mezi jarem a létem. Lásko, Bože, lásko, kde ťa ludia berú? 

Písně o studánkách, o květinách, o kráse a lásce. A halekačky a trávnice pro letní horké dny. Jak zpívat, aby vám dech vystačil na hodně dlouhé hééééj!

 

Všem velice doporučuji. Já bych se nejraději účastnila seminářů s Johankou Passerin opakovaně, protože pokaždé načerpám novou inspiraci, zažiju příjemný čas a pokaždé získám nové obohacení a nové zamyšlení, i když se třeba někdy účastním semináře znovu.

 

O lektorce: Johana Passerin stála u založení Asociace lesních MŠ, kde působí dodnes jako členka Rady, koordinátorka Skupiny pro kvalitu a vzdělávání. Od roku 2010 pracuje jako pedagožka v lesních školkách. Absolvovala čtyřleté studium waldorfské předškolní pedagogiky a mnoho stáží v předškolních zařízeních. V současné době studuje speciální pedagogiku na Univerzitě Palackého v Olomouci. Lesním školkám poskytuje konzultace a kolegiální podporu, přednáší zejména na téma volná hra, pohádky, svátky a tradice a potřeby malého dítěte. Co se písní a zpěvu týče: zpívá ve školce každý den, pro radost i ve smutku. Skládá písničky a průpovědi, ale noty umí jen trochu. 

 

Místo a čas konáníLMŠ Hvězdy v lese, Huberova ul. (naproti popisnému číslu 1), Praha 6, vždy v podvečer 17:30 - 20:00 hod. 

Pro koho: průvodci lesních klubů a LMŠ, učitelé, rodiče

Cena za čtyřdílný cyklus: 2 390 Kč členové ALMŠ / 2 990 Kč ostatní 

Cena za 1 samostatné setkání: 990 Kč členové ALMŠ  / 1 290 Kč ostatní 

Přihláška zde

Kontaktní osoba: Zuzana Knap

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo Registrovat se