Přírodní pedagogika pro začínající: zima - oheň

2.2.2023 10:00 - 2.2.2023 18:00

Zážitkové semináře pro začínající průvodce zaměřené na “typický den” v lesní školce - příklady her, písní a říkanek, potřebné vybavení a pedagogická východiska přírodní pedagogiky (volná hra, přínosné riziko, potřeby dětí). Cestou lesem vzniká prostor pro sdílení otázek a zkušeností a možnost zažít den v roli toho, kdo je provázen. V každé sezóně zažijeme společně den, který nikdy nebude stejný. Kromě počasí a místa se vždy více zaměříme na jeden element, abychom lépe rozpoznali, jaké pedagogické poklady v sobě skrývá.

Zima: Budeme se hodně hýbat a testovat, co znamená heslo lesních školek “není špatné počasí, pouze špatné oblečení.” Zkusíme stopovat zvířata a hlavně: rozděláme oheň - nepostradatelný element zarytý hluboko v lidské kultuře. V teple zázemí budeme skládat střípky prožité přírodní pedagogiky do kontextu Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání.

 

Skvělý seminář, plný užitečných informací a zážitků, nejen pro ty co pracují s dětmi, ale i pro ty co jim chtějí lépe porozumět.

 

O lektorkách:

PhDr. Tereza Valkounová, PhD. vystudovala učitelství biologie a občanské výchovy. V rámci doktorského studia primární pedagogiky se dostala na téměř dvouletou stáž do Německa, kde rozšířila svůj obzor o koncept udržitelného rozvoje, v praktickém podání o lesní mateřské školy. V roce 2010 spoluzaložila Asociaci lesních MŠ (ALMŠ) a od té doby ji vede. Od září 2021 působí jako pedagog v LMŠ Hvězdy v lese a proto také pokračuje ve studiu na Pedagogické fakultě v Olomouci. Přírodní pedagogice se “vyučila” u Rudolfa Hetticha, s nímž absolvovala většinu kurzů pořádaných ALMŠ v České republice. Věnuje se zejména advokační činnosti, firemnímu fundraisingu, lektorování vybraných seminářů a zastupuje ALMŠ navenek.

MgA. Veronika Formánková je předsedkyní KoŠ, z. s., který je zřizovatelem LMŠ Větvička. Působila jako pedagog volného času pro děti druhého stupně ZŠ, také jako vychovatelka ve školní družině, asistentka pedagoga v první třídě ZŠ s programem Začít spolu, živila se hraním divadla pro děti. Je máma. Zkušenost se státním školstvím, příchod vlastních dětí a potkávání se s alternativní pedagogikou ji přivedlo k přesvědčení, že víc než „inteligentní“ pomůcky je potok s blátem, že ti, co se o děti starají, musí znát a respektovat základní dětské potřeby a nezapomínat na svůj dobrý život. V současné době pečuje o Větvičku jako ředitelka a členka průvodcovského týmu, s radostí užívá přátelství drobné komunity, která kolem školky vznikla. Pořád se učí. Hodně od dětí. Vlastních i půjčených. Je to dřina. Dává to smysl.

 

Ve školním roce 2022/2023 se uskuteční tři semináře Přírodní pedagogiky pro začínající inspirované ročním obdobím a živly. Podrobnosti najdete ZDE

Pro koho: pro všechny, kdo chtějí vzdělávat malé děti venku. 

Datum: čtvrtek 2. 2. 2023, 10:00 - 18:00

Místo konání zimního semináře: LMŠ Větvička, arboretum Sofronka, Plzeň Bolevec, parc. č.: 2925/1 (lesní pozemek) LV č. 1 v katastrálním území Bolevec

Cena: 1 590 Kč pro členy / 1 990 Kč pro ostatní

Přihlásit se můžete ZDE.

Storno podmínky Školy lesem najdete zde.

V případě otázek kontaktujte Zuzanu Knap (zuzana.knap@lesnims.cz).

Kalendář akcí

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo Registrovat se