​​ Přírodní pedagogika pro začínající: jaro - voda

11.5.2023 10:00 - 11.5.2023 18:00

Zážitkové semináře pro začínající průvodce zaměřené na “typický den” v lesní školce - příklady her, písní a říkanek, potřebné vybavení a pedagogická východiska přírodní pedagogiky (volná hra, přínosné riziko, potřeby dětí). Cestou lesem vzniká prostor pro sdílení otázek a zkušeností a možnost zažít den v roli toho, kdo je provázen. V každé sezóně zažijeme společně den, který nikdy nebude stejný. Kromě počasí a místa se vždy více zaměříme na jeden element, abychom lépe rozpoznali, jaké pedagogické poklady v sobě skrývá.

Jaro: Cesta za barvami a zvuky jarní přírody. Doprovázet nás bude element vody - v zázemí lesní školky jako vzácný zdroj, v lese jako nejlepší parťák pro hru a tvoření. Zkusíme objevit radost, která daleko přesahuje starost o mokrý rukáv či bláto na oblečení. Na závěr se zkusíme podívat sami na sebe jinýma očima s využitím prvků lesní terapie.

O lektorkách:
PhDr. Tereza Valkounová, PhD.
vystudovala učitelství biologie a občanské výchovy. V rámci doktorského studia primární pedagogiky se dostala na téměř dvouletou stáž do Německa, kde rozšířila svůj obzor o koncept udržitelného rozvoje, v praktickém podání o lesní mateřské školy. V roce 2010 spoluzaložila Asociaci lesních MŠ (ALMŠ) a od té doby ji vede. Od září 2021 působí jako pedagog v LMŠ Hvězdy v lese a proto také pokračuje ve studiu na Pedagogické fakultě v Olomouci. Přírodní pedagogice se “vyučila” u Rudolfa Hetticha, s nímž absolvovala většinu kurzů pořádaných ALMŠ v České republice. Věnuje se zejména advokační činnosti, firemnímu fundraisingu, lektorování vybraných seminářů a zastupuje ALMŠ navenek.

Mgr. Klára Krchňavá vystudovala obor Speciální pedagogika na UK v Praze, a obor Etika na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Vzdělání si doplňuje dalšími kurzy. V životě ji nejvíce ovlivnil a nasměroval kurz Respektovat a být respektován s manželi Kopřivovými. V roce 2010 založila DLK Stromík, o dva roky později DLK Mariánka, oba kluby jsou nyní lesní mateřskou školou. Ve školkách pracuje jako ředitelka a pedagožka. Konzultuje zejména v oblasti zakládání lesních klubů, vede kurzy tvoření s přírodními materiály s arteterapeutickými prvky.

Pro koho: pro všechny, kdo chtějí vzdělávat malé děti venku

Datum: čtvrtek 11. 5. 2023, 10:00 - 18:00

Místo konání jarního semináře: LMŠ Stromík v Pozořicích u Brna

Cena: 1 590 Kč pro členy ALMŠ / 1 990 Kč pro ostatní

 

Přihlásit se můžete ZDE.  
Storno podmínky Školy lesem najdete zde 

 

V případě otázek kontaktujte Zuzanu Knap (zuzana.knap@lesnims.cz).

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo Registrovat se