Vaření venku je bezpečné, v cestě stojí legislativa požadující budovy

Zveřejněno: 15. 5. 2019

<  Zpět na výpis

 

Lesní školky mohou vzdělávat, ale děti se nemají jak najíst. Na pomoc k vyřešení táhnoucího se problému byly přizvány odbornice ze Skotska. Ukázalo se, že lesní školky mohou v praxi naplnit všechna kritéria bezpečného stravování, která ukládají evropská nařízení. Nemohou k tomu však mít potravinářský podnik nebo školní výdejnu, protože v české legislativě to znamená mít stavbu. Podaří se konečně najít legislativní řešení?

V úterý 14. května místopředsedkyně Senátu Miluše Horská uspořádala kulatý stůl za účasti senátora Miroslava Adámka a zástupců ministerstva zdravotnictví a školství. Pozváni byli i hosté ze čtyř evropských zemí. "Slyším, že vše děláme stejně, všichni jsme v Evropě, ale přesto je to jiné,” komentovala živou diskuzi Horská. Jinakost spočívá v tom, že v Čechách je nutné mít pro školní stravování k dispozici stavbu. Tu však lesní školky ze své podstaty nemají - u lesa to totiž není dovoleno a ani je ke vzdělávání venku nepotřebují. Ve Skotsku lze registrovat i jiné zázemí, které není přímo v lese, např. domácnost, kde jsou v odděleném režimu připravovány suroviny nebo umýváno nádobí. Řešením situace by tak mohlo být doplnit vyhlášku o školní výdejnu lesní MŠ bez budovy. K tomu je třeba vyjasnit, co se rozumí pojmem potravinářský podnik. Sněmovna se tím bude brzy zabývat, protože ministerstvo zdravotnictví připravilo novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, kde je tento termín řešen. "Z navrženého znění nám, ani řadě dalších neziskových organizací pracujících s dětmi venku, nevyplývá, že se nás potravinářský podnik netýká. Potřebujeme, aby to zde explicitně zaznělo,” říká předsedkyně Asociace lesních MŠ Tereza Valkounová.

"Problematika stravování je složitá, nečekali jsme, kolik neznámých se v tom skrývá," shodli se zástupci z lesních školek v Maďarsku, Polsku a Slovensku. Ti se jednání zúčastnili v rámci spolupráce zemí V4 podpořené Visegrádským fondem. Ve všech těchto zemích usilují o jediné - aby lesní školky byly součástí vzdělávacího systému. Česká republika je v tomto legislativně nejdál. "Je v pořádku, že zde vzniká dobrá praxe zdola a legislativa na to reaguje. Proto jsme tady," ujistil přítomné senátor Miroslav Adámek. "Uděláme maximum pro to, aby dohoda mezi rezorty školství a zdravotnictví vznikla," navrhli se přítomní senátoři. Dalším krokem budou tak jednání o potřebných legislativních úpravách.

Lesní školky mají na základě příkladů dobré praxe se Skotska jasno. “Mám radost, že na základě školení i odborné diskuze vyplynulo, že je v našich silách dodržet všechna kritéria správné hygienické praxe, a to i venku. Budeme teď tyto zkušenosti předávat našim členským organizacím, aby všichni věděli, na co dávat pozor. My za Asociaci pak budeme dělat vše proto, aby požadavek na provozovnu - budovu nebyl při vzdělávání venku uplatněn," uzavírá Valkounová.

 

Více informací Vám ráda poskytne
Tereza Valkounová: tereza.valkounova@lesnims.cz, tel. 777327227

Kalendář akcí

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo Registrovat se