Litevská inspirace

Zveřejněno: 12. 11. 2018

<  Zpět na výpis

Vyjet za hranice bývá v mnohém inspirativní. Jiný kraj, jiný mrav a člověk si může lépe ujasnit, proč některé věci dělá právě tak, jak je dělá, nebo si říct: ano, tady bych mohl přijmout, co funguje i v jiném prostředí. A Litva, kam v rámci projektu strategického partnerství Erasmus+ za ALMŠ vycestovaly Tereza Valkounová, Johana Passerin a Šárka Nezhybová, v tomto směru více než naplnila očekávání.

Kolegyně spolu s litevskými a slovenskými partnery navštívili postupně tři lesní mateřské školy. Fungují v trochu jiném přírodním prostředí - parky a poloostrov, a také za odlišných legislativních podmínek. Litevský partner v projektu je lesní školka Lauko darželis. Její ředitel, pan Žilvinas Karpis provozuje dvě lesní mateřské školky. Jedna je v národním parku Püčkoru na okraji hlavního města Vilnius, druhá v městském parku ve městě Kaunas. Do obou chodí děti od 3 do 7 let.

"Byli jsme se podívat i ve spřátelené školce jménem Miško Darželis, kde je ředitelkou paní Dovilé Urbanavičiene. Nachází se na poloostrově Kur ve městě Klaipéda. Zde jsme si naplno vychutnali, co jsou silné poryvy větru plné soli a písku přímo do tváře, jaké to je být za urputného deště a teploty okolo pěti stupňů Celsia obléván od hlavy až k patě mořskými vlnami. Nezapomenutelné," říká jedna z účastnic výpravy, Šárka Nezhybová. Po studené sprše byli proškoleni od muže paní Dovilé Dainiuse o metodě řízení uvnitř organizace - Lean method/management.

Další tři dny probíhala školení v leadershipu, networkingu, detailní diskuze nad tématy, která nás trápí v lesních školkách napříč Evropou. Byl prostor naplánovat i společné nejen projektové aktivity na následující půlrok.

"Je pozoruhodné, kolik nám toho může nabídnout země, která má teprve 6 lesních školek. Pan Žilvinas Karpis využívá svých předchozích zkušeností z oblasti bankovnictví. Je nezdolným manažerem a řídí svou organizaci neuvěřitelně obratně a kreativně. Nebojí se využívat mezioborové spolupráce, najímá si lidi z různých oborů a tím obohacuje jak vzdělávací proces, tak i fungování lesní školky. Pro mě bylo přínosné vidět, jak fungují lesní školky v malé zemi, kde je tento pedagogický koncept teprve v plenkách, ale neuvěřitelně dynamicky se rozvíjí," zhodnotila školení Johana Passerin.

Část školení byla veřejná, litevští partneři připravili promítání dokumentárního filmu "Nature play - Take childhood back" ze Skandinávie a USA a po ně panelovou diskusi.

 

Náš inspirativní pobyt v Litvě se mohl uskutečnit díky programu Erasmus+ (více o našem zapojení do něj čtěte ZDE).

 

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo Registrovat se