Letní kemp 2025

Letní kemp 2025 se bude konat v termínu:

28. července - 1. srpna 2025

 

Tématem letošního ročníku je: HRA

 

Týdenní Letní kemp 2025 je mezinárodní setkání pedagogů a průvodců, které se letos koná už pošestnácté v inspirativním prostředí Ekocentra Loutí poblíž Slapské přehrady. Společně se ponoříme do tématu hry – jako klíčového prvku ve vzdělávání i jako zdroje radosti, kreativity a vnitřní svobody.

Pro děti je hra přirozeným způsobem, jak se učit. Jakou roli má ve vašem životě?

Kapacita akce je omezena na 100 účastníků – přihlaste se včas, protože místa se rychle plní. Čekají na vás tuzemští i zahraniční lektoři, tematické dílny, sdílení zkušeností a prostor pro vlastní růst. Program průběžně připravujeme. Akce je určena výhradně pro dospělé, aby mohli profesně růst v místě, kde je o ně dobře postaráno. Dopřejte si týden, kdy se o vaše pohodlí a rozvoj postará Asociace lesních MŠ. 

 

ZÁVAZNÁ PŘIHLÁŠKA NA LETNÍ KEMP 2025 

 

Cena Letního kempu 2025 činí 7 500 Kč ( 295 EUR ) / osobu.

Členové ALMŠ mají nárok na zvýhodněnou cenu 6 000 Kč (sleva 20 %).

Cena zahrnuje čtyřdenní program a ubytování ve stanu od pondělí do pátku.

Letní kemp lze hradit z finančních prostředků v rámci Šablon OP JAK.

 

VÍCE SE DOČTETE V PODMÍNKÁCH ÚČASTI 

 

LETNÍ ŠKOLA SE MĚNÍ NA LETNÍ KEMP

Proč to tak je a co stojí za organizací celé akce
se dočtete v rozhovoru s programovou ředitelkou 
Johanou Passerin.

Přečtěte si rozhovor

Program letního kempu 2025

Každý účastník Letního kempu si bude moci zvolit vlastní program: na každý den jednu přednášku nebo exkurzi, jednu kontinuální diskusní skupinu na celý týden, tři různé jednorázové dílny (každý den jednu) a jednu kontinuální dílnu na celý kemp. Přihlašovací formulář k volitelnému programu obdrží účastníci po uhrazení všech faktur – tedy za program, ubytování i stravu. Přihlašování bude probíhat postupně a spravedlivě podle data registrace na Letní kemp.

VZDĚLÁVACÍ PROGRAM

  • 8:15 - 8:45 Ranní zpívání
  • 9:00 - 12:00 Hlavní přednášky
  • 9:00 - 12:00 Přírodovědná vycházka
  • 14:00 - 16:00 Kontinuální dílny
  • 17:00 - 19:00 Jednorázové dílny

DOPROVODNÝ PROGRAM

  • Každý večer od 20:00 do 22:00 vás čeká neformální večerní program – sdílení, hudba nebo jen pohodové posezení u ohně
  • V pátek dopoledne společně oslavíme 15 let Asociace lesních mateřských škol (9:15–10:30)
  • Celý Letní kemp v pátek uzavřeme závěrečným ceremoniálem (10:30–11:00).

Tešit se můžete na tradiční swap, tržiště i večerní zábavu. Nenechte si ujít ani koupání v chladivé zátoce, vynikající domácí sladkosti a skvělou kávu! 

Představujeme vám hlavního hosta

Rudolf Hettich


je propagátorem přírodní pedagogiky, jejím znalcem a zkušeným lektorem. Několik desítek let se zabývá pojmem „prahra“. Ta se dá hrát jen v přírodě, ale není důležitá pro návrat do jejího lůna, není o poezii, ani pro romantiky.

“Prahra je pro děti nejdůležitějším elementárním přístupem k přírodě v celém svém životě a základem pro výstavbu vědomého bytí v přírodě.“ říká Hettich.

Rudolf Hettich v roce 1988 založil vzdělávací instituci Gesellschaft für Natur und Umwelterziehung (Společnost pro vzdělávání o přírodě a životním prostředí), věnuje se vzdělávání dospělých a v minulosti vedl kurzy přírodní pedagogiky i pro české pedagogy a průvodce. 

Rudolf Hettich dokáže měnit pohled na přírodu. Nenávratně.

Přečtěte si rozhovor s Rudolfem Hettichem

poznejte lektory letního kempu

Lektoři jsou uvedeni v abecedním pořadí dle příjmení.

Gabriela Doubek působí jako průvodkyně v lesním klubu ZeMě již patnáctým rokem. Od r. 2019 je současně součástí organizace Ke kořenům, která podporuje pozůstalé v tvorbě smysluplných a k přírodě šetrných obřadů posledního rozloučení. Podílí se také na správě pražského Lesa vzpomínek v Praze, prvního přírodního hřbitova v ČR. Zároveň je jejím přáním vnášet téma smrti do povědomí širší veřejnosti.

Gregory Sommer (Německo) vyrostl na severozápadním pacifickém pobřeží ve státě Washington. Zaujalo ho objevování a stopování a naučil se dovednostem pro život v divočině. Jako mladík strávil rok v divočině v New Jersey, kde žil v chýši, kterou si sám postavil. Studoval u Jona Younga umění mentoringu a spojení s přírodou, aby prohloubil své porozumění přírodě a místu. Již 20 let pracuje s dětmi i dospělými v různých přírodních programech a ve vzájemném mentorství. V současné době žije v Berlíně, je průvodcem v lesní školce a svobodné škole. Dospělým v různých kurzech předává své znalosti stopařství a dovednosti pro život v divočině. Dálkově se věnuje studiu gaelštiny na Sabhal Mòr Ostaig ve Skotsku.

Johana Passerin stála u založení Asociace lesních MŠ, kde působí dodnes jako členka Rady a koordinátorka Skupiny pro kvalitu. V lesní školce působí od roku 2010. Je ředitelkou lesní MŠ Hvězdy v lese, kterou v roce 2014 založila. Absolvovala čtyřleté studium waldorfské předškolní pedagogiky (2014) a mnoho stáží v předškolních zařízeních (Německo, Izrael, Dánsko, Švédsko, Rakousko, Skotsko a Island). Na Univerzitě Palackého v Olomouci vystudovala speciální pedagogiku předškolního věku (2020) a navazující magisterský obor Muzikoterapie (2023). Lesním školkám poskytuje konzultace a kolegiální podporu, přednáší zejména na téma volná hra, pohádky, svátky a tradice, a potřeby malého dítěte a týmová práce v souladu na hodnotách.

Lenka Hřibová je lektorkou EVVO a průvodkyně v přírodním klubu Kořínek a lesním rodinném centru na Všeni a také v malém, ale milém Středisku ekologické výchovy v památkově chráněné roubence v Semilech. Její cílová skupina jsou rodiny s dětmi, předškolní děti, ale i děti na 1.stupeň ZŠ. Je průvodkyní, zakladatelkou a statutární zástupkyní NNO Semínko země, jehož posláním je umožnit prožívání hodnot dětství v přímém kontaktu s přirozeným prostředím i v technickém a virtuálním 21. století. Je členkou poradní skupiny EVVO v Libereckém kraji. Má vzdělání učitelství pro 2. a 3. stupeň, je absolventkou kurzu permakulturního designu a řady kurzů EVVO.

Marie Rumlenová vystudovala kulturologii na FFUK. Dále studovala na Katedře autorské tvorby a pedagogiky DAMU. Absolvovala výcviky v koučinku a psychofonetice, metodě sebe-rozvoje pomocí gest. Dlouhodobě praktikuje jógu a tanec. Deset let se vedla kreativní programy pro rodiče s malými dětmi a semináře komunikace a osobního rozvoje. V posledních letech se věnuje převážně tvoření přírodních vůní, aromaterapii a koučinku. Je aromaterapeutka, propojuje práci s tělem, s vůněmi a koučování jednotlivců, skupin a týmů. Martin Hůla vystudoval teoretickou a evoluční biologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Specializuje se na etologii člověka a evoluční psychologii, zejména pak na vztah člověka a rostlin a estetické vnímání květin. V současnosti působí jako výzkumník na PřF UK, FHS UK a v Národním ústavu duševního zdraví. Je také aktivním členem spolku Hvězdy v Lese, kam chodily jeho dvě děti.

Olga Závadová měla v dětství tu možnost muzicírovat s panem učitelem Jurkovičem, hrála na flétny a zpívala od rána do večera. Od střední pedagogické školy se pohybuje v prostředí waldorfské MŠ. Hraje v Praze na Břevnově s předškoláky na pentatonické flétničky, kde vede dětský orchestr FuFu Band a pracuje s dětmi v malém Klubu Hnízdo. Hraje a zpívá s dětmi pentatonické a lidové písničky, kombinuje hraní na flétny s nejrůznějšími Orffovými nástroji, vyrábí s dětmi i různé nástroje. S hudbou si hraje, s hudbou žije, hudbou doprovází se svými malými muzikanty i jejich rodiči tradiční slavnosti v průběhu roku (svatomartinskou, vánoční, masopust, vynášení Morany apod.).

Šárka Nekudová je zakladatelka, ředitelka, pedagožka spolku Frank Bold Kids z.s. a LMŠ Sýkorka (od 2011 do 2017 lesním klubem, poté LMŠ), a lesního klubu Medlánka (2016). Vystudovala Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity, obor Informační věda a knihovnictví, a Pedagogickou fakultu MU, obor Speciální pedagogika. Od roku 1997 knihovnice Knihovny JAMU Brno. Od roku 2004 v Ekologickém právním servisu (nyní Frank Bold) jako organizační ředitelka,d roku 2009 manažerka projektu „Slaďování rodinného a pracovního života“. Je členkou Rady ALMŠ, a členkou Skupiny pro kvalitu, poradního orgánu ALMŠ.

Veronika Formánková vystudovala DAMU, obor Dramatická výchova a bakalářský program Učitelství v MŠ na ZČU v Plzni. Několik let působila jako herečka a spoluautorka divadla pro děti. Je zakladatelkou, ředitelkou a průvodkyní LMŠ Větvička v Plzni. Je členkou Skupiny pro kvalitu, poradního orgánu ALMŠ.

Můžete se těšit také na Alenu Lalákovou (Jeden strom), Timi Majoros (GentleNest), Monu ŠiškovouMíšu Štefanovou a Jiřího Pechouše, jejichž medailonky připravujeme.