Letní škola 2024: Semínka rozmanitosti. Spojme se!

Zveřejněno: 19. 2. 2024

<  Zpět na výpis

Letní škola 2024 s podtitulem Semínka rozmanitosti. Spojme se! bude již patnáctým ročníkem této vzdělávací akce, pořádané Asociací lesních MŠ. Do roku 2017 se Letní škola konala tradičně na Toulcově dvoře. Semínko Letní školy vyrostlo a když se již do prostor na Toulcově dvoře nevešlo, bylo nutné rostlinku vysadit do volné přírody.

Letní škola poskytuje jedinečný prostor pro setkávání všech lesních školek z celé České republiky. Hlavními hosty jsou vždy významné světové osobnosti, které nějakým zásadním způsobem ovlivňují oblast inovativního vzdělávání. Připomeňme si některé z nich: v minulých letech poctila Letní školu svou návštěvou Helle Heckmann (2013 a 2019), Henning Koehler (2015), Petra Jäger (2021)v roce 2014 poprvé přijel Gunter Grün Oostinga, v roce 2017 Godi Keller a Gregory Sommer.

V roce 2023 oteřela Letní škola svou náruč světu a přivítala několik zahraničních účastníků a hlavním tématem byla myšlenka vnímám sebe – vnímám přírodu s dánskými lektory Katinkou Gøtsche a Michaelem Stubberupem.

Co nám přichystá Letní škola v tomto roce?

Letní škola 2024 bude úplně mezinárodní nejen díky přednášejícím ze 7 zemí, ale i díky významnějšímu mezinárodnímu zastoupení účastníků. V rámci ní se uskuteční také setkání Children of Nature Worldwide Hand in Hand.

Letní škola se bude konat 5.-9. 8. 2024 v Ekocentru Loutí ve Středočeském kraji jihozápadně od hlavního města Prahy. Uskuteční se pod záštitou a s finančním přispěním Státního fondu životního prostředí.

Mezi potvrzené hlavní hosty patří Gaye Amus (Finsko/Turecko) s tématem Earth care, people care and fair share in nature pedagogy (Péče o zemi, o lidi a spravedlivé sdílení v přírodní pedagogice). Petra Jäger (Německo) a Nadja Hillgruber (Švýcarsko) povedou zahajovací a závěrečnou ceremonii; Elizabeth Henderson (Skotsko) bude přednášet o propojenosti (eko)systémů, Greg Sommer (Něměcko) a Gunter Grün-Oostinga (Německo) povedou dopolední paralelní přírodovědné dílny, Katja Hueso (Španělsko) představí environmentální hry (Ecoliteracy games: How to connect and get to know nature).

A to nejlepší nakonec: světoznámý autor a environmentalista David Sobel (USA) přednese online příspěvek Příklady dobré praxe z přírodní pedagogiky raného dětství a Bude moje dítě připravené na školu? 

Po jejich boku se podělí o své zkušenosti na dílnách a diskusních skupinách další lektoři a lektorky z České republiky. Témata budou spjatá s environmentální výchovou a jejími specifiky v prostředí lesních mateřských škol a klubů, kde je realizována kontinuálně, dlouhodobě a je založena na vztahu učitele a dítěte. Jsme přesvědčeni, že všichni učitelé a učitelky, chůvy a pečovatelé v lesních školkách pracují v duchu environmentální výchovy. Letní škola si klade za cíl prohloubit povědomí, že vzdělávání v kontaktu s přírodou v lesních školkách je plně environmentální výchovou.

V rámci dílen se můžete těšit na známé i nové tváře. V minulém roce se velké oblibě těšil dopolední paralelní program: přírodovědná dílna se stopařem Gregem Sommerem. Letos jej doplní Gunter Grün-Oostinga, odborník na Friluftsliv, což je skandinávský koncept bytí v přírodě, založený na jednoduchosti a soběstačnosti.

Mezi nové kontinuální a jednorázové dílny patří například rukodělné aktivity v přírodě s Lenkou Hřibovou, nenásilná komunikace s Marií Rumlenovou, upcyklingová dílna s Alenou Herajn. Nadja Hilgruber bude s myšlenkou, že jídlo spojuje národy, vařit na ohni mezinárodní knedlíčky. Petra Jäger povede kontinuální dílnu na téma důležitosti spolupráce s rodiči. Kateřina Jančaříková představí koncept zvířaty asistovaného vzdělávání (aneb jak využít psa v mateřské škole). Součástí budou dílny zaměřené na bláto, bylinky, ovčí vlnu nebo i klasickou botaniku a biologii. Na základě zpětné vazby z loňského roku se diskusní skupiny mění na kontinuální. O daném tématu tedy bude možné diskutovat po tři dny vždy po obědě (nebo během pojídání dezertu). Paralelních dílen bude vždy dvanáct, vždy asi ¼-⅓ v angličtině nebo tlumočené, aby si na své přišli i zahraniční účastníci. Oficiálním jazykem Letní školy bude čeština a angličtina.

V rámci doprovodného programu se uskuteční promítání filmu Of Children and Trees režisérky Natalie Pfister, bude se tančit a zpívat. Tradiční tombola bude také dvojjazyčná. Na Trhu budou k mání didaktické pomůcky pro EVVO, hudební nástroje a vybavení do přírody, ale i něco pro zkrášlení dnů strávených v lese.

Přihlásit se na Letní školu můžete už nyní. Více informací zde.

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo Registrovat se