Jak se žije ve školkách ve stavu nouze?

Zveřejněno: 6. 4. 2020

<  Zpět na výpis

Zážitky z Budky
Zkusila jsem se s dětmi potkávat on-line a mám na to dobrou odezvu od rodičů i dětí. Společně si zpíváme, čteme, tančíme a děláme pohybové říkanky. Děti rády vidí kamarády za školky, když se nemohou potkávat. A je to dobré i pro moje školáky, čtení nahlas je baví, doprovází nás na kytaru a ukulele a zahráli jsme maňáskové divadlo. Dobře nám to funguje přes aplikaci Zoom, kde je možný bezplatný 40 minutový meeting, všichni se vidíme a slyšíme. A samozřejmě vyhlížíme den, kdy se opět setkáme v ranním kruhu naživo…

Jak je to ve Hvězdách v lese
Vyhlášení nouzového stavu nás zastihlo nečekaně. I když při zpětném pohledu to tak nečekané zase nebylo, a vlastně jsme všichni cítili v kostech, že se “něco” stane. Když jsme se 12. března loučili, měli jsme trochu “na krajíčku.” A teď – je ve hvězdách, jak dlouho budeme takhle od sebe fyzicky oddělení. Hned v sobotu jsme začaly vymýšlet, jak udržovat školku živou a neztratit kontakt jak s rodinami dětí, tak i s dětmi samotnými. První myšlenka byla: “Natočíme videa!” Ale v zápětí nám došlo, že to, co bychom přenášely, by byly jen obrazy vnější skutečnosti, která rychle vyprchává, je iluzorní a pomíjivá. Pro dospělé jsou technologie jistě dobrý způsob, jak se radit, domlouvat si pracovní záležitosti a možná i trochu poklábosit. Pro školní děti to může být způsob, jak vysvětlit třeba příklady z matematiky.  Ale to, co děláme s dětmi ve školce, je něco docela jiného.
Základem a podstatou toho, co ve Hvězdách v lese děláme, je rytmus a rituály, procházky, hraní v lese, malování, zdobení a zahradničení, ty takzvané aktivity a činnosti, můžeme pohodlně dělat každý sám v kruhu rodiny. Můžeme vyfotit svoje obrázky a výtvory, nově postavený záhon nebo postavený plot.  Ale to podstatné je rytmický život společenství. Ten je nyní přerušen. Nemůžeme se scházet v ranním kruhu, zpívat, tancovat, vyprávět pohádky, hrát divadlo, slavit narozeniny a slavnosti. Právě tyto věci nás v duchu spojují a posilují. A toto jsou zároveň právě ty věci, které pomocí technologií nelze přenést z místa na místo. Hvězdy v lese sídlí ve velké komunitní zahradě. Založili jsme rozpis pobytu na zahradě – jednotlivé rodiny tam mohou chodit, radovat se z přicházejícího jara a třeba zrýt kousek pole, kam zasadíme brambory. Začali jsme chystat záhony, přerývat kompost a zaseli první semínka (něco jsme stihli začít i s dětmi poslední den před vyhlášením karantény).
Pak jsme v neděli poslali rodičům první audio nahrávku – Zlatovlásku, která vypráví o daleké cestě za zasvěcením, o smrti a vzkříšení. Rodiče ji poslouchali společně s dětmi a pak posílali fotografie pohádkou inspirovaných kreseb. Další neděli následovala další pohádka. A jelikož to byla Smrtná neděle, tak taky několik písniček k vynášení Morany. Spolu – a každý zvlášť, jsme Morany vynášeli, topili, zapalovali. “Děkujeme za pohádky. Jsou to pro nás chvíle rodinného zastavení, děti v klidu seděly a poslouchaly. Jsme tak rádi, že nebylo žádný video,” napsala nám jedna maminka.
Trpělivě tedy čekáme na vzkříšení a společné setkání. Každý jsme jinde, ale v duchu spolu.

 

Pracujete na dokumentaci? Jsme tu pro vás!
Lékem na strach z budoucnosti je smysluplná práce. Co může dělat tým, když je omezená nebo pedagogická činnost? Jak můžeme rodičům prokázat, že i když jsme doma, dál jsme oddaní své práci pro děti? Určitě už vás napadlo zrevidovat a doplnit vaše dokumenty. Asociace lesních MŠ vám v tom nabízí pomocnou ruku - konzultace online. Na dálku s vámi probereme například váš školní vzdělávací program, evaluační kritéria nebo rozpočet. A pokud jste připraveni, můžeme přejít rovnou k online certifikaci nebo recertifikaci.

Konzultace nabízíme po dobu karantény za sníženou cenu 495 Kč/hod. K online konzultaci se může připojit více osob z vaší školky. Pokud máte zájem, ozvěte se Martině Dvořákové, co potřebujete řešit. Poté se s Vámi spojí mentorka vybraná podle vašich potřeb a domluvíte se na konkrétním termínu a čase. Online prostředí pro konzultace zajistíme, stačí jen kvalitní internetové připojení.

PODROBNÉ INFORMACE O NABÍDCE NAJDETE V NABÍZENÝCH SLUŽBÁCH.

Kalendář akcí

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo Registrovat se