Patří dvouleté děti do školky?

Zveřejněno: 12. 2. 2018

<  Zpět na výpis

V Senátu se minulý týden odehrála vášnivá debata o tom, zda mají mateřské školy povinně přijímat dvouleté děti a jestli by jim stát měl garantovat místo, jak předpokládá s účinností od roku 2020 nový zákon. Asociace lesních mateřských škol souhlasí s tím, aby rodiče měli možnost dát své dvouleté děti do školky, ale zároveň chce, aby školky měly jistotu, že můžou nastavit podmínky tak, aby se dvouleté děti cítily v těchto zařízeních, jak nejlépe je to možné.

"S povinností nesouhlasíme, protože většina školek na dvouleté děti není připravená a do roku 2020 se určitě ani připravit nestihne. Pokud necháme dvouleté dítě ve třídě s třiceti dalšími, vystavíme stresu dítě, ale také učitelky," říká předsedkyně Asociace lesních mateřských škol Tereza Valkounová. "Stát chce dát novou možnost rodičům, ale nedává zároveň možnost školkám nastavit profesionální a důstojné podmínky v nové situaci. Když se podíváme do západních zemí, připadá tam jeden pedagogický pracovník v předškolních zařízeních zhruba na šest dětí."

Lesní školky i kluby dvouleté děti přijímají, ale jejich podmínky se zásadně liší od běžné praxe mateřských škol. "Nabízíme věkově smíšené dětské kolektivy průměrně s patnácti dětmi, o které se starají vždy nejméně dva dospělí - většinou pedagog a jeho asistent," říká Valkounová. "Počet dětí máme nastavený tak, abychom mohli naplňovat jejich potřeby, což si každá školka nastavuje sama podle svých možností. Vytváříme tak dětem rodině podobné hluboké vazby a vztahy, které jsou pro ně i v této vývojové fázi čitelné. Dítě v tomto věku potřebuje mít jistotu ve svých blízkých, což se nám daří zařídit."

Jaké další konkrétní podmínky můžou mít ve školce vliv na zdravý vývoj dvouletého dítěte? "Jednoduchý a jasný řád, díky němuž je pro dítě přehledná každá situace. Nemusí řešit ambiciozní výukové aktivity. Čas tam pro dítě plyně přirozeně plyne zhruba jako v domácnosti. A pedagog má opravdu čas nabídnout dítěti svou náruč, kdykoliv je to potřeba," říká Valkounová. "Samozřejmostí je možnost používání plínek a dostatek prostoru na klidný odpočinek a spánek."

Sama Valkounová se rozhodla svého dvouletého syna posílat do lesní školky Hvězdy v lese. "Zvažovala jsem tu možnost docela dlouho. Nakonec jsme to vyzkoušeli a syn je tam šťastný. Do té samé školky chodí i můj starší syn. Oceňuji tam velmi rodinnou atmosféru s počtem dětí, který školka udržuje na hranici patnácti a vedení má mou plnou důvěru. Přijde mi jako by o syna vlastně pečoval někdo ze širší rodiny. Navíc příroda umožňuje dětem zažít právě to, co potřebují, a nikdo je v tom neomezuje, protože nemusí. Kdyby nebyly splněné tyto podmínky, situaci bych řešila určitě v zájmu syna."

Petice Paní ministryně dvouleté děti do školky nepatří samotná podle ALMŠ operuje spíš s pocity než argumenty o potřebách dvouletých detí. "Chceme apelovat na zákonodárce, rodiče i školky, aby přihlíželi k potřebám dvouletých dětí individuálně," dodává Valkounová.

 

 

 

Asociaci lesních mateřských podporují LESY ČR, s.p.

Kalendář akcí

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo Registrovat se