Vzdělávací koncepce jako živý dokument

22.3.2024 9:00 - 22.3.2024 16:00

Školka stojí na vizi a na tom, zda najde správné lidi na její uskutečnění. Jak přenést ideály na zem? Školní vzdělávací program by měl být obrazem toho, jak si školka přeje pracovat.

Kurikulum, integrované bloky, pedagogické přípravy a evaluační systém – co to je? Nejsou to jen zbytečné formality pro inspekci? Když jsme lesní klub, neobejdeme se bez toho? Možná máte tyto otázky, možná se chystáte na revizi školního vzdělávacího programu (ŠVP), protože se vám změnila podstatná část týmu a starý ŠVP je výtvorem někoho, kdo už ve školce dávno není a vy chcete pracovat jinak.

Seminář je určen všem, kdo si přejí, aby byla jejich žitá zkušenost v souladu s jejich klíčovými dokumenty. Na webináři se budeme věnovat nejen formulování cílů a anylýze, ale podíváme si také na to, jak vyhodnocovat naplňování ŠVP. Probereme řízené činnosti a volnou hru. 

Webinář je praktickým průvodcem tvorbou nebo revizí dokumentu, který vystihuje vaši lesní školku – vaši práci s dětmi, týmem, místem. Je zaměřený na tvorbu pedagogické koncepce a následně školního vzdělávacího programu (ŠVP) a jejich využití v každodenním životě školky.

Webinář nabízí pomoc těm, kdo by to chtěli udělat lépe, ale trochu neví, z kterého konce začít. Častou "dětskou nemocí" školních vzdělávacích konceptů bývá to, že dokument psalo postupně několik osob, každý přidal něco za použití systému "copy paste", tudíž výsledkem je slepenec ideálů bez návaznosti na současné hodnoty organizace nebo evaluační systém.

ŠVP nemusí být jen otravná formalita. Abyste mohli napsat dobrý ŠVP, potřebujete nejdříve pochopit systém kurikulárních dokumentů. Ukážeme vám, že evaluace není sprosté slovo, ale pojem, který označuje proces vyhodnocování a sebehodnocení. Naučíme vás ještě několik dalších cizích slov a pojmů i to, jak si je osvojit ke svému užitku. Ukážeme vám provázanost se Standardy kvality a to, jak vám může být tento dokument ku pomoci. Z webináře byste si měli odnést strukturu vlastního ŠVP a jistotu, že ho dokážete naplnit smysluplným obsahem vyjadřujícím ducha vaší lesní školky.

Děkuji! Přála bych tvůrkyním a tvůrcům ŠVP v jakémkoliv zařízení, ne jen v LMŠ,
aby měli možnost takového školení,
aby ŠVP byl autentický a srozumitelný pro rodiče i prarodiče i pro odborníky. 

O lektorce:
Mgr. Johana Passerin stála u založení Asociace lesních MŠ, kde působí dodnes jako členka Rady a koordinátorka Skupiny pro kvalitu. V lesní školce působí od roku 2010. Je ředitelkou lesní MŠ Hvězdy v lese, kterou v roce 2014 založila. Absolvovala čtyřleté studium waldorfské předškolní pedagogiky (2014) a mnoho stáží v předškolních zařízeních (Německo, Izrael, Dánsko, Švédsko, Rakousko, Skotsko a Island). Na Univerzitě Palackého v Olomouci vystudovala speciální pedagogiku předškolního věku (2020) a navazující magisterský obor Muzikoterapie (2023). Lesním školkám poskytuje konzultace a kolegiální podporu, přednáší zejména na téma volná hra, pohádky, svátky a tradice a potřeby malého dítěte a týmová práce v souladu na hodnotách.

Kdy: pátek 22. 3. 2024 od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 16:00

Kde a jak: Setkání se bude konat online. Přihlášení účastníci dostanou den před konáním webináře odkaz na online ZOOM konferenční skupinu. Je nezbytné zajistit si pouze dobré internetové připojení. Webinář není organizátory nahráván pro pozdější poslech.

Záznam: Záznam webináře bude účastníkům k dispozici na našem webu dva měsíce po termínu konání webináře. Link na záznam webináře zasíláme nejpozději do pěti pracovních dnů od živého vysílání na email všem přihlášeným, kteří uhradili poplatek za webinář. Záznamy vybraných webinářů je možné zakoupit i zpětně, více informací zde.

Cena: 1 590 Kč pro nečleny ALMŠ, členová tarifu 3 a 2 mají slevu 20 %, členové tarifu 1 mají slevu 10 %. Při naplnění minimální kapacity webináře sleva na druhého účastníka z jedné školky 50 %, pro třetího účastníka 70 %, čtvrtý a další účastník z jedné školky zdarma. 

Přihlásit se můžete zde.


Storno podmínky Školy lesem najdete zde.

V případě otázek kontaktujte Zuzanu Knap (zuzana.knap@lesnims.cz).

Kalendář akcí

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo Registrovat se