Rytmus dne a spánek malých dětí (nejen) venku

17.10.2020 9:00 - 17.10.2020 17:00

Děti učíme dobrým návykům, tedy i spánku. Seminář spojený s ukázkou řešení spaní - jak uspořádat prostor a čas, aby vše fungovalo.

Některé školky, nejen lesní, navštěvují věkově smíšené skupiny dětí, a to přináší mnohé výzvy. Uspávání často patří mezi ně, vždyť starší děti nepotřebují vysloveně spát, menší naopak usínají už před polednem. Děti také hůře usínají v prostorách, kde se i obědvá, a kde si vedle nich jiné děti hrají nebo prohlížejí knížky. Průvodci pak musejí vymýšlet, jak zabránit malým housenkám ve spacácích, aby po sobě lezly. Existuje řešení klidného usínání malých dětí v zázemí lesních školek o jedné místnosti?

Přijďte se na jedno takové podívat do malebného lesního klubu s velkou zahradou, zázemím s maringotkou a altánem. Nejprve si budeme povídat o tom, jak blahodárně působí dobrý spánek v noci a během dne na zdravý vývoj dítěte, a co se děje, když je spánku nedostatek. Uvědomíte si, co vše  spolu v rytmu dne souvisí, a že pobyt dětí ve školce má přesah i do jejich života doma a naopak. Na semináři se dozvíte, jak vytvořit láskyplný a pečující rytmus a srozumitelné prostředí v lesní školce. 

Dozvíte se také praktické rady, jak je možné uspořádat čas a prostor tak, aby pro vás i děti ve vaší školce byl odpolední odpočinek a spánek něčím, na co se těšíte. Jak to zařídit, aby si menší děti po naplněném dni mohly vydatně zdřímnout a ty větší, které potřebují jen klidné spočinutí, je nerušily. Jak řešit prostorové a časové uspořádání ve skromném zázemí, kde není místa nazbyt. V čem mají děti spát, aby jim v zimě nebyla zima a v létě horko. Stačí karimatky na zemi, nebo potřebují vlastní postel?

Lektorka také ráda zodpoví otázky ohledně vašeho zázemí. Pokud budete mít zájem, přineste si plánek vašeho zázemí. 

Seminář povede Johana Passerin, která působí jako průvodkyně v lesních MŠ již od roku 2010, od roku 2014 pak v lesním klubu Hvězdy v lese, který založila a vede. Cenné zkušenosti získává na studijních stážích v zahraničí. Dosud navštívila školky např. v Německu, Dánsku, Izraeli, Švédsku, Skotsku a na Islandu. V ALMŠ má na starosti oblast vzdělávání, věnuje se také budování kontaktů se zahraničními lesními školkami a budování mezinárodní spolupráce. Absolvovala seminář waldorfské pedagogiky pro učitelky MŠ a je kvalifikovanou chůvou pro děti od narození do začátku školní docházky. Studuje obor Speciální a předškolní pedagogika na Univerzitě Jana Palackého. 

Datum konání: sobota 17. 10. 2020, 9:00 - 17:00 

Místo: online

Rádi bychom se s Vámi viděli osobně, ale z důvodu vládních opatření to v tuto chvíli není možné. Vzhledem k dobrým zkušenostem s online prostředím, jsme se rozhodli seminář i tak uskutečnit. To, co jsme Vám chtěli ukázat, nafotíme, to, co jste si měli vyzkoušet, vyzkoušíte sami doma. Bližší informace k organizaci kurzu obdrží účastníci emailem. Stačí počítač, telefon a běžné internetové připojení. Více o organizaci našich seminářů se dozvíte zde

Přihlášky zde.

Cena: 1 390 Kč pro členy a příjemce Informačního servisu / 1 750 Kč pro ostatní. Při naplnění minimální kapacity sleva na druhého účastníka z jedné školky 50%, pro třetího účastníka 70%, čtvrtý a další účastník z jedné školky zdarma. 

Kontakt: Martina Dvořáková, martina.dvorakova@lesnims.cz 

Kalendář akcí

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo Registrovat se