Mez. konference: Příroda jako badatelna

23.6.2017 9:00

„Potápějící se banán. Točící se dřívka. Kouzelná plechovka, co se vrací. Jak funguje tříbarevná zubní pasta? Lom světla. Barevné stíny. Absorbenty v jednorázové pleně. Jak to funguje? Proč? Nejvíce času jsem strávila u potápějícího se banánu. Proč banán plave, půlka banánu plave, čtvrtka banánu plave, a špička banánu se potopí?“

Letošní téma: Příroda jako badatelna

 

Termín: 23. června 2017 od 9 do 17h hodin

 

Místo konání: Fakulta sociálních studií MU, Joštova 10, Brno, 602 00


Vstup na konferenci je zdarma díky podpoře MŽP prostřednictvím SFŽP. 

Vzhledem k omezené kapacitě sálu je nutná včasná registrace zde

 

Hlavním hostem bude pan Prof. Hartmut Wedekind a jeho kolegové Holger Haas, Ines Milde, Torsten Simon, Andreas Hörster, Egbert Erdmann, Markus Viehweger a Olga Theisselmann z berlínské Alice Salomon University. 

Vzdělávání pro udržitelný rozvoj má mnoho aspektů a spoustu podob. Jedním z obdivuhodných příkladů je inovativní badatelská dílna Helleum v Berlíně jež je společným projektem školského odboru ve čtvrti Marzahn-Hellersdorf  a University Alice Salomonové .

 

 „Potápějící se banán. Točící se dřívka. Kouzelná plechovka, co se vrací. Jak funguje tříbarevná zubní pasta? Lom světla. Barevné stíny. Absorbenty v jednorázové pleně. Jak to funguje? Proč? Nejvíce času jsem strávila u potápějícího se banánu. Proč banán plave, půlka banánu plave, čtvrtka banánu plave, a špička banánu se potopí?“

 

Nad takovými a jinými otázkami si v Helleu mohou lámat hlavu nejen dospělí, ale hlavně děti od pěti do dvanácti let, pro které především je dílna připravována. Projekty na téma voda, mechanika, vítr, energie vznikají s přesvědčením, že nejlepší je přístup myslící ruky; je třeba si věci osahat, opakovaně vyzkoušet, postavit před sebe. Zatímco ruce malých badatelů se činí, ruce učitelů a odborných pracovníků Hellea jsou často schované za zády. Dospělí trpělivě čekají na otázky dětí a jejich hypotézy. Nepředkládají dětem hotové poznání, ani vzorce nebo poučky. Pochopení si žádá čas. Zakladatel Hellea, muž, který umí mladé lidi a děti doslova nadchnout pro přírodní vědy a udržitelný rozvoj Prof. Dr. Hartmut Wedekind bude hlavním hostem naší konference. 

Veřejnosti budou v odpolední části programu k dispozici pracovní skupiny na různá témata VUR vedené absolventy vzdělávacího programu Školka blízká přírodě.   

 

Pozvaní odborníci budou v rámci odpoledne diskutovat téma letošní konference u kulatého stolu. Závěry z této diskuse budou prezentovány veřejnosti v hlavním sále od 15:30 hodin. Svou účast doposud přislíbili doc. PhDr. Jan Činčera, Ph.D. a Doc. Mgr. Bohuslav Binka, Ph.D.  z Masarykovy University v Brně, Mgr. Jitka Burianová a Mgr. Miroslav Novák z MŽP, Mgr. Kateřina Čiháková z Musea Říčany a PhDr. Kateřina Jančaříková, Ph.D. z Pedagogické Fakulty v Praze a PhDr. Tereza Valkounová Ph.D. z Asociace lesních MŠ. 


Program

8:45 - 9:00 registrace

9:00 - 9:10 zahájení, několik slov o projektu (Tereza Valkounová, ALMŠ)

9:10 - 9:45 projekty badatelského učení v ČR (Mgr. Kateřina Čiháková, Muzeum Říčany a Radka Vašíčková, Tereza o.s.)                         

9:45 - 10:45  Prof. Hartmut Wedekind - Příroda jako badatelna

10:45 - 11:00 přestávka

11:00 - 12:00 pokračování přednášky Prof. Hartmut Wedekind - Příroda jako badatelna

12:00 - 13:30 přestávka na oběd (oběd není zajištěn)

13:30 - 14:15 diskusní skupiny určené veřejnosti vedené absolventy vzdělávacího cyklu Školka blízká přírodě

14:15 - 14:30 přestávka

14:30 - 15:30 workshopy „Poklady půdy“ a „Barvy země“ s lektory  Hellea. Kapacita workshopů je omezená (15 osob). Na workshopy se bude možné  zapsat při registraci. Tlumočení zajištěno. Souběžně proběhne uzavřené setkání Prof. Wedekinda s českými odborníky na badatelské učení.

15:30 - 15:45 přestávka

15:45 - 16:15 prezentace závěrů z expertní skupiny

16:15 - 16:45 prezentace krátkých závěrů z pracovních skupin 

16:45- 17:00 zakončení konference

Občerstvení v průběhu konference není zajištěno!

Kalendář akcí

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo Registrovat se