Jarní plošné uzavření mateřských škol bylo nezákonné

Zveřejněno: 2. 6. 2021

<  Zpět na výpis

Nejvyšší správní soud dnes ve svém rozsudku rozhodl, že jarní zavírání mateřských škol bylo nezákonné. Asociace lesních Mateřských škol (ALMŠ) podpořila v dubnu žalobu proti Ministerstvu zdravotnictví a jeho plošnému a neodůvodněnému zavírání lesních MŠ. Žaloba byla podána k Nejvyššímu správnímu soudu zákonnými zástupci holčičky navštěvující lesní mateřskou školu, jejíž právo na vzdělávání bylo vlivem opatření významně narušeno. "Díky jejich ochotě vstoupit do sporu se státem si může mnoho rodičů oddechnout, že podobné zavírání škol již nehrozí," říká předsedkyně ALMŠ Tereza Valkounová. Napadená opatření byla již v souvislosti s rozvolňováním zrušena. Do budoucna však význam rozsudku spočívá v tom, že může být východiskem pro rozhodování o podobě případných dalších opatření, nebo opakování návrhu na zrušení obdobných opatření.

V rozsudku soud dává zapravdu názoru ALMŠ a dalších navrhovatelů v tom, že mimo nouzový stav nelze mateřské školy včetně lesních, plošně zavírat. Pandemický zákon vůbec neobsahuje ustanovení, která by umožňovala provoz mateřských škol omezovat. Zákon o ochraně veřejného zdraví pak umožňuje pouze zavírání těch mateřských škol, kde je konkrétní např. testy indikované podezření na šíření nákazy. Pokud tak vláda bude při dalších případných vlnách pandemie chtít provoz mateřských škol plošně omezovat, může tak činit výhradně za nouzového stavu na základě krizového zákona.

“Ukazuje se, jak důležitá je nejen za mimořádných stavů nezávislost soudní moci. Šťastnou okolností přitom je,  že pandemický zákon dal pravomoc přímého přezkumu mimořádných opatření Nejvyššímu správnímu soudu, který je jedním z nejlepších soudů u nás. Pokud by ovšem k tak flagrantnímu porušování práva mělo v budoucnu opět docházet, je potřeba, aby soud byl schopen zajistit ochranu dotčených práv v reálném čase.”uvedl advokát Ondřej Strava.

“Rozsudek je skvělou zprávou pro rodiče a děti z lesních mateřských škol. Po mnoha měsících apelování na Vládu i ministerstva konečně přišlo potvrzení, že vzdělávání dětí nelze zastavit kvůli pandemii neomezeně a plošně. Soud zohlednil i to, že v lesních školkách je díky menšímu počtu dětí a vzdělávání venku bezpečněji. Už se nemusíme bát, že případná další opatření budou zbytečně odnášet malé děti,” dodává Valkounová.

 

Kontakt pro média
Tereza Valkounová
telefon +420 777327227
e-mail tereza.valkounova@lesnims.cz

 

 

Naše advokační aktivity jsou v rámci projektu "Advokační podpora předškolního vzdělávání v přírodě" podpořeny z programu ACTIVE CITIZENS FUND, který je realizován v rámci Fondů EHP a Norska 2014 – 2021 a který v ČR spravuje Konsorcium, které tvoří Nadace OSFVýbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a Skautský institut

 

 

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo Registrovat se