12. Letní škola klepe na dveře

Zveřejněno: 9. 2. 2021

<  Zpět na výpis

Letní škola, která je plánována na termín 26. 7. - 30. 7. 2021 a nese podtitul Rostou děti jako dříví v lese?. 


Hlavním tématem již 12. ročníku Letní školy je otázka: Jaká je úloha dospělého v předškolním vzdělávání? Všichni už dávno víme, že vzdělávání není předáváním informací.

“Pokud budeme i nadále lpět na zastaralé koncepci vzdělávání jako pouhého předávání vědomostí, pak v lepší budoucnost lidstva nelze příliš doufat,” říkala Marie Montessori.

Pokud to není předávání znalostí, jaká je tedy role průvodce, pedagoga, vychovatele? V současné záplavě online vzdělávání je toto téma ještě palčivější.


Na co se můžete těšit?
Na slavnou Petru Jäger, zakladatelku první oficiálně uznané lesní mateřské školy v Německu. Petra Jäger má téměř 30 let praxe a stále živé nadšení a ideály. Jedním z nich je myšlenka minimalismu, tak důležitá pro lesní školky. Její přednáška nese název Děti rostou jako dříví v lese a bude o tom, co se vlastně děti v lesní školce učí, když pořád jen skáčou do kaluží a lezou po stromech.
Dalším zahraničním hostem je pan Karl-Heinz Bittl, sociální pedagog a odborník na téma interkulturní výchovy, řešení konfliktů a hodnotově orientovaného vzdělávání.
Tradičně bude výběr z velkého množství dílen, zaměřených jak didakticky (tvoření z přírodních materiálů, zpěv, badatelské učení, recyklace materiálů na výrobu funkčního oblečení) tak prakticky (udržitelné finanční řízení školky, inkluzivní vzdělávání, práce s rodinnými systémy, Respektovat a být respektován). 

Nadcházející Letní školu začal tým Asociace lesních MŠ připravovat na podzim 2019. Plány na její uskutečnění překazila pandemie a v roce 2020 byla místo původně připraveného programu zrealizována skromná Letní škola pro poloviční počet účastníků. 
Ani letos není bohužel jasné, jaké budou podmínky pro setkávání lidí v létě 2021. My však už nemůžeme déle čekat, ani odsouvat připravený program o další rok. Mimo jiné proto, že Letní školu pořádáme s podporou Státního fondu životního prostředí a musíme plnit své závazky. A tak vám představujeme Letní školu 2021, kterou připravujeme v duchu rčení “Doufej v nejlepší, připrav se na nejhorší, a pak přijmi to, co se Bůh rozhodl seslat.” 

Varianta, kterou bychom si všichni ze srdce přáli, je plná verze pro 110 účastníků a lektoři z ČR i zahraničí. Současný vývoj situace však naznačuje, že zahraniční lektoři budou možná nuceni přednášet na dálku; že bude možná stanoven nějaký limit pro počet osob přítomných na hromadné akci a některé dílny se tak budou muset konat online; že možná …..? 
Ač neradi, chceme být připraveni i na situaci, kdy Letní škola bude muset být online pro všechny. Ve všech variantách bude Letní škola otevřena minimálně 110 účastníkům. Tým Asociace lesních MŠ zajistí technickou podporu. Na straně účastníků bude potřeba pouze dobré internetové připojení.

Místem konání bude i tentokrát Ekocentrum Loutí, které poskytne zázemí realizačnímu týmu a snad také vám, účastníkům. 


Při přihlašování se každý zájemce rozhodne, zda upřednostňuje osobní účast, nebo se rovnou přihlásí jako online účastník. Formou účasti bude definována možnost výběru dílen (dílny, které nelze realizovat online, budou k dispozici pouze pro účastníky na místě). Předběžné přihlašování bude spuštěno během února. 

Přejeme si, abychom se Letní školy ve zdraví dočkali a mohli si ji v maximální míře společně užít.

 

Ochutnávka z roku 2019:

 

 

 

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo Registrovat se