Vzdělání venku, jídlo uvnitř

Zveřejněno: 17. 2. 2019

<  Zpět na výpis

Jedenačtyřicet lesních mateřských škol zůstává v nejistotě a s nimi více než 900 dětí, které se v nich vzdělávají. Jsme v druhém roce provozu LMŠ jako nového typu mateřských škol v ČR. Nového v tom, že v souladu se školským zákonem tyto mateřské školy vzdělávají děti venku, proto jejich zázemí netvoří stavby. Na neexistenci budov ovšem právě tvrdě narazila stále nedořešená poslední otázka jejich provozu – stravování, neúředním jazykem řečeno svačiny a obědy pro děti.

Resort zdravotnictví totiž nyní nově požaduje pro výdej jídla stavby. ALMŠ s tí mto úřadem přitom jedná od vzniku prvních LMŠ a nikdy takový požadavek nezazněl tak konkrétně jako nyní. Je tedy zřejmé, že záleží na úhlu pohledu.

„Dostat úředníky z ministerstva zdravotnictví k jednacímu stolu je úkol, kterému se Asociace lesních mateřských škol (ALMŠ) věnuje několik let. Zorganizovat schůzku se ale povede jen občas. Zjara se to podařilo v Senátu za podpory senátorů včetně lékařů, v listopadu se uskutečnila schůzka s hlavní hygieničkou. Výsledek je ale stále stejný. Ministerstvo zdravotnictví nechce problém řešit a zároveň slyšíme, že se měl řešit dříve, než vznikl. Nyní zdravotnictví pro změnu čeká na kroky ministerstva školství,“ říká Tereza Valkounová, předsedkyně ALMŠ, která sdružuje většinu LMŠ a lesních klubů v České republice.

 

Jaké navrhujeme řešení? 

Zdravotnictví tlačí na školství, aby doplnilo výjimku, aby LMŠ nezajišťovaly stravování. Ano, bylo by tí m o starost méně na všech stranách, a pokud to jinak nepůjde, bude ALMŠ toto řešení podporovat.

„Stačilo by však daleko méně – například doplnit vyhlášku o školním stravování, aby bylo jasné, jak v LMŠ probíhá – tedy za dodržování správné hygienické praxe a mimo budovy s tí m, že výdej jídla zajišťuje nepedagogický pracovník,“ říká předsedkyně ALMŠ Tereza Valkounová.

Aktuálně se čeká na další kolo jednání mezi školstvím a zdravotnictvím. „Doufáme, že přinese alespoň dílčí posuny, které zmírní nejistotu LMŠ. To znamená umožnit rodičům, aby dětem dávali do školky domácí svačiny a aby na LMŠ byla aplikována hygienická pravidla s ohledem na to, že nemají stavbu,“ dodává Valkounová.

 

Zveřejněno v Informatoriu 3-8 6. 2. 2019.

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo Registrovat se