V lese jako v pohádce: Asociace lesních mateřských škol slaví mezinárodní den

Zveřejněno: 3. 5. 2022

<  Zpět na výpis

Dne 3. května začala kampaň Asociace lesních mateřských škol V lese jako v pohádce, která startuje na Mezinárodní den lesních školek. Pro letošní oslavy je vybrána oblast přírodní pedagogiky věnující se přínosu umění pro vývoj předškolních dětí. Cílem je také ukázat, že les není jen divočina – natura, ale i tvoření – kultura.

V roce 2016 vznikla iniciativa za Mezinárodní den lesních školek registrací v UNESCO. Datum bylo stanoveno na 3. května, kdy byla založena první německá lesní školka (Flensburg), Od té doby se již popáté napříč kontinenty slaví v zemích, ve kterých jsou lesní mateřské školy součástí vzdělávání dětí. „České lesní školky si pro rok 2022 zvolily téma ‚LesUmění‘, aby ukázaly, kde všude se skrývá umění při každodenním pobytu v lese,” říká předsedkyně Asociace lesních MŠ Tereza Valkounová.

Lesní školky slaví mezinárodní den po celém světě, ať už v Japonsku, Španělsku, Finsku, nebo třeba v sousedním Rakousku a Německu. V České republice oslavy probíhají v duchu LESumění v rámci tématu V lese jako v pohádce. Lesní školky tak pořádají tvořivé dílničky či divadelní představení, kam se může přijít podívat i veřejnost a představují tak, jak lze v přírodě tvořit umění, podporovat děti v jejich kreativitě a zároveň u nich rozvíjet zručnost a různé dovednosti.

Pro členy Asociace lesních MŠ proběhl před oslavami divadelní workshop na téma Divadlo v lese, který ukázal význam a možnosti začlenění divadla do vzdělávacího programu. Lektorky Johana Passerin a Veronika Formánková představily divadlo jako prostor k prožití příběhu. Na rozdíl od poslechu pohádek a příběhů, kdy hraje hlavní roli představivost, mohou děti pomocí divadelních technik do příběhu aktivně vstoupit, proměňovat ho, zažít různé role a s nimi spojené emoce. Symbolem Dne lesních školek se stala loutka lesního skřítka. Řada lesních školek loutky zapojuje do každodenních aktivit s dětmi – loutka s dětmi může komunikovat, pomáhat jim vyjádřit se. Pestrost lesních skřítků ukázala pestrost lesních školek a nekonečné možnosti uplatnění umění (kultury) v přírodě (natuře).

Kalendář akcí

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo Registrovat se