Úspěch u kulatého stolu

Zveřejněno: 23. 9. 2019

<  Zpět na výpis

Místopředsedkyně Senátu Miluše Horská pozvala 10. září 2019 ke kulatému stolu zástupce ministerstev školství a zdravotnictví. Tématem byla stále nedořešená otázka stravování v lesních mateřských školách. Důležitým východiskem byly závěry z jarního jednání za účasti expertek ze Skotska. Tehdy se potvrdilo, že stravování v přírodě je možné realizovat v souladu s evropským potravinovým právem. Zbývalo tedy odstranit překážku v české legislativě, která dosud umožňuje výdej školního stravování pouze v budovách. 

Zástupci Ministerstva školství nyní u kulatého stolu pomohli řešení situace – projednají možnost změnit vyhlášku 107/2005 Sb. tak, aby odpovídala smyslu a účelu fungování lesní mateřské školy, tedy aby v případě lesních MŠ nevyžadovala prostory v budově. Pokud tato změna projde, bude možné poskytovat školní stravování ve výdejně lesní mateřské školy, která není stavbou, tedy i venku. 

Registraci výdejny předchází stanovisko místně příslušné hygienické stanice. Ta přímo na místě posoudí možnosti výdeje, případně skladování jídla nebo přípravy svačin. Nyní již bude záležet na pečlivosti každé lesní mateřské školy, jak zajistí sledování tzv. kritických bodů souvisejících s manipulací s potravinami. Asociace lesních MŠ proto také posílí možnosti školení a individuálních konzultací zaměřených na základy správné hygienické praxe v prostředí lesních MŠ a klubů. Pokud dojde ke změně vyhlášky, nebude již snaha naplnit literu zákona marná cesta hlavou proti zdi, ale poctivá práce s epidemiologicky rizikovými situacemi, kterou lze i v prostředí přírody dobře zvládnout.

Aktuálně je naplánován seminář HACCP na únor 2020. Připravujeme také praktický webinář. Pro konkrétní termíny a podrobné informace sledujte newsletter ALMŠ a kalendář akcí

Kalendář akcí

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo Registrovat se