O standardech kvality v evropském měřítku

Zveřejněno: 5. 2. 2019

<  Zpět na výpis

V lednu 2019 proběhlo další školení v rámci projektu Erasmus+, tentokrát v České republice. Hlavním tématem školení byla kvalita, profesionalita a udržitelnost. Našim partnerům jsme představili Standardy kvality LMŠ/LK tak podrobně, jak jen to bylo možné. Pod vedením Johany Passerin navštívili litevští a slovenští kolegové devět certifikovaných lesních školek a jednu školu. Návštěvy doprovázely živé diskuze.

„Standardy kvality jsou zárukou toho, že pracujeme profesionálně.“
Veronika Formánková, členka Skupiny pro kvalitu a koordinátorka certifikovaného lesního klubu Větvička.

Program byl zahájen v pražském lesním klubu Kuchyňka, který procesem certifikace právě prochází. Účastníci školení jej tak mohli pozorovat opravdu z blízka, nahlédli do dokumentace školky, debatovali s průvodci, vyslechli si připomínky a dotazy členky Skupiny pro kvalitu, která certifikaci v Kuchyňce vede. Den pokračoval prezentací ředitele Asociace místních potravinových iniciativ Jana Valešky, zřizovatele Kuchyňky, o propojování komunitní zahrady a školky.

„Pečovat se děti naučí jedině péčí. Zahrada je pro to ideálním místem, které přímo podněcuje spolupráci a rozvíjí odolnost dětí skrze smysluplné činnosti. Děti potřebují být v přírodě, ale mají do ní chodit nejen za poznáním a zábavou.”
Johana Passerin, členka Skupiny pro kvalitu a koordinátorka certifikovaného lesního klubu Hvězdy v lese. 

V úterý se účastníci vydali do Plzeňského kraje. Navštívili lesní klub Větvička v arboretu Sofronka, obdivovali jeho zázemí v dřevěné jurtě v lese, a odtud se vydaly do dvou lesních mateřských škol Berounka a Studánka. V rámci jednoho kraje se tak seznámili s různými cestami a přístupy, které mohou vést k profesionálnímu předškolnímu zařízení. Zatímco jedni začínali s malou skupinkou dětí, vozíkem a celtou, a školku budovali postupně; druzí vycházeli z profesionálně sepsaného záměru a dětem otevřeli „hotovou“ školku. 

„Infobalíček a Standardy nám pomáhají krok za krokem. Nemusíme opakovat chyby, které už někdo udělal před námi.”
Sandra Černá, koordinátorka a průvodkyně v LMŠ Studánka.

Třetí den vystřídala exkurze terénní zážitkové hra Dobrá práce, jejíž autorkou je další členka Skupiny pro kvalitu, koordinátorka ivančického lesního klubu Za humny Martina Turečková. Na smíšené litevsko-slovenské dvojice (členové týmů byli promícháni, aby měli rozdílné zkušenosti z vlastní praxe a mohli se s nimi navzájem seznámit) čekalo sedmnáct otázek z života lesních školek, například co dělat, když se v týmu objeví tzv. blbá nálada, nebo když se nový průvodce zeptá, jak má vlastně pracovat a co je ve školce důležité. Diskuse a vyhodnocení proběhlo v zázemí certifikovaného lesního klubu Hvězdy v lese. 

Ve čtvrtek jsme s našimi partnery navštívili školky a školu organizace Jeden strom. Pozornost byla zaměřena zejména na certifikovanou LMŠ Na dvorečku a diskuzi s ředitelkou organizace Alenou Lalákovou na téma vedení a řízení středně velké organizace, tedy takové, která si již nevystačí pouze s nadšenectvím.

V pátek jsme pětidenní trénink završili exkurzí ve dvou jihomoravských certifikovaných lesních školkách: Za humny na nás sněžilo a byli jsme se s dětmi podívat v lese, ve Stromíku jsme debatovali o kvalitě a udržitelnosti. Jako nejpalčivější témata se ukázala udržitelná pracovní doba, jednotná filosofie školky, vedení pedagogické dokumentace a evaluace.

Byl to nabitý týden, plný zážitků a sdílení, nových pohledů na pro nás již běžné věci. A jak to tedy je? Zabíjí profesionalizace umění? My v Asociaci LMŠ s pomocí Standardů hledáme umění profesionality.

 

Program se uskutečnil díky programu Erasmus+ (více o našem zapojení do něj čtěte ZDE).

 

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo Registrovat se