ALMŠ žádá ministra zdravotnictví o zrušení roušek v předškolních zařízeních

Zveřejněno: 2. 11. 2021

<  Zpět na výpis

Asociace lesních MŠ reaguje na aktuálně vydané protikoronavirové opatření, kde ani po předchozí urgenci není uvedena výjimka pro předškolní zařízení, kterou na tiskové konferenci avizoval ministr zdravotnictví. Výjimka by měla platit pro všechny pedagogy, včetně neočkovaných, kteří vzdělávají předškolní děti. Důvodem je ohrožení vývoje komunikace u celé generace dětí již nyní zasažené předchozími uzavírkami škol.

 

Žádost o doplnění výjimky pro předškolní zařízení

Vážený pane ministře,  

velmi si vážíme toho, že ve svých úvahách o plánovaných opatřeních kladete důraz na smysluplnost a efektivitu navrhovaných opatření. Na tiskové konferenci 25. 10. 2021 jste po jednání vlády avizoval, že mateřské školy budou mít výjimku, aby pedagogové nemuseli nosit roušku ani v případě, že nejsou očkovaní. Konečné znění opatření, ve kterém výjimka pro učitele MŠ chybí, je pro nás jakožto odbornou veřejnost velkým zklamáním. 

Argumenty proti nošení roušek při vzdělávání malých dětí však zůstávají v platnosti, a to jak Vámi zmíněné tvrzení, že "učitelé v mateřské škole mít respirátor nemusí, stejně tak ani pečující v dětské skupině….Je jim těžko rozumět,...často pracují s velmi malými dětmi", tak čistě pedagogické argumenty týkající se komunikace a socializace dětí. V praxi se setkáváme s tím, že děti, které prožily kritickou fázi vývoje řeči a vrstevnických vztahových vazeb uzavření doma, mají nyní vážné problémy. Jakožto síťující organizace sbíráme informace z celé republiky a pedagogové potvrzují, že tyto tzv. covid děti vykazují shodné problémy - jsou uzavřené, nerozvíjejí hru s ostatními, mají problematický vývoj řeči. Pro navázání komunikace je rouška bariérou, která neumožňuje poskytnout pedagogickou podporu tak, jak ji dítě dokáže vnímat. Malé děti totiž nekomunikují primárně verbálně, to se teprve učí. Připomínáme, že z těchto důvodů měli pedagogové mateřských škol již v minulosti povolenu výjimku z nošení respirátoru, přičemž odborné a důvody pro její zavedení se od té doby nijak nezměnily. 

Souzníme s Vaším názorem, že aby byl boj proti nemoci COVID 19 efektivní, je třeba poskytovat dobře zdůvodněná a jednotně komunikovaná opatření. V návaznosti na tento fakt Vás jakožto odborná veřejnost žádáme o promptní doplnění výjimky, kterou jste avizoval na tiskové konferenci, do opatření ministerstva zdravotnictví. 

Za Asociaci lesních MŠ,
PhDr. Tereza Valkounová, Ph.D.

 

Žádost o doplnění výjimky

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo Registrovat se