V lese jako u maminky

V lese jako u maminky aneb Chceme pro děti kousek domova uprostřed divočiny
 

Kampaň V lese jako u maminky odstartovala 3. května 2018 u příležitosti prvního mezinárodního dne lesních mateřských školek a poběží, dokud bude potřeba. Jejím cílem je upozornit na nutnost úprav právních norem spojených se stravováním v lesních mateřských školách. Široké veřejnosti připomíná fakt, že podle současné české legislativy rodiče nemohou dávat svým dětem do školky svačiny (bez ohledu na to, zda se jedná o školku tzv. kamennou či lesní).

 

 

Tamara a Tomáš Klusovi

 

„Lesní mateřské školy mají ve školském zákoně jasně určeno, že nesmějí používat stavbu. Z toho ale vyplývá zádrhel se stravováním. Jídlo totiž není kde skladovat, což znamená buďto jíst jen trvanlivé svačiny (takže třeba piškoty a mandarinky), nebo vozit jídlo do školky třikrát denně v čase jídel. Mateřská škola má totiž povinnost zajistit dětem dvě svačiny a oběd. Vážně musí. Není to jako na základní škole, která musí dětem nabídnout jen oběd. Obecně vzato je to dobře, že stát dává dítěti ve školce tento nárok, který třeba v západní Evropě vůbec není zvykem. Ale v lesních školkách tento benefit bohužel nikdo neocení. Naopak je rodičům líto, že nemohou dávat dítěti svoji zdravou svačinku,” říká předsedkyně ALMŠ Tereza Valkounová.

 

Tereza a Matouš Rumlovi

 

A kromě toho, když dítě otevře uprostřed lesa za nejrůznějších povětrnostních podmínek krabičku s jídlem od rodičů, má tam svůj kousek domova. A to vůbec není nic zanedbatelného.

 

 

Veronika Vieweghová

 

Kam naše vyjednávání směřuje můžete průběžně sledovat na webu ALMŠ, facebookovém profilu nebo v blogu Terezy Valkounové.

 

 

David Kukla

 

Děkujeme za podporu i Tamaře a Tomášovi Klusovým, Tereze a Matoušovi Rumlovým, Veronice Vieweghové a zakladateli obchodů Sklizeno Davidu Kuklovi, kteří mají s lesními školkami rodičovskou zkušenost. Máte-li nás chuť podpořit krátkým videem, neváhejte se na nás obrátit!

 

 

Kalendář akcí

  • Srpen 2023

    V tomto měsíci se žádné akce nekonají

  • Září 2023

    V tomto měsíci se žádné akce nekonají

  • Říjen 2023

    V tomto měsíci se žádné akce nekonají

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo Registrovat se