Připravované akce Školy lesem

<  Zpět na výpis

 

Na tento školní rok 2024/25 jsme pro vás připravili spoustu novinek, ale i osvědčené stálice. Vyberte si z ročních cyklů, seminářů, webinářů. 

Přehled seminářů, webinářů, ročních cyklů můžete stáhnout ve formátu pdf ZDE .

Pokud se chcete přihlásit na nějakou vzdělávací akci, která zatím není samostatně v kalendáři, využijte NEZÁVAZNOU přihlášku ZDE. Díky vyplnění předběžného zájmu vám neunikne spuštění závazných přihlášek.


*Webináře pro celý TÝM
Chcete s vaším týmem sebejistě vykročit do začátku školního roku? Připravili jsme pro vás tři webináře, které vám pomohou zajistit si pevnou půdu pod nohama. Dobře si naplánujte školní rok, připravte se na práci s rizikem i evaluaci. Poslední webinář pro tým se koná v dubnu vás provede adaptací dětí ve školce.

*Krátké webináře PRO RODIČE
Jste noví nebo už zkušení rodiče dětí z lesní školky? Tento školní rok otevíráme cyklus krátkých webinářů pro rodiče na témata, které vás nejvíce zajímají. Praktické tipy a rady jak se připravit sebe a děti na vstup do lesní školky (Kája jde do lesní), jak Oblékat dítě tak, aby ho to venku bavilo, Jak podpořit hravě a citlivě řeč vašeho dítěte a jak rozvíjet Odolnost dětí.

  • 30. 8. 2024 - Pro rodiče: Kája jde do lesní! Co potřebujete vědět, když začínáte v lesní školce
  • 14. 10. 2024 - Pro rodiče: Mráz a břečka: Oblékejte dítě tak, aby ho to venku bavilo!
  • 21. 11. 2024 - Pro rodiče: Naskočí to samo? Podpořte hravě a citlivě řeč svého dítěte.
  • 25. 11. 2024 - Pro rodiče: Odolné dítě

*Půlroční/ celoroční VZDĚLÁVACÍ CYKLY

Ve Škole lesem tento rok otevíráme pět roční/půlroční cykly pro průvodce, pedagogy, a koordinátory,  během kterých se můžete hlouběji seznámit s tématy environmentální výchovy (Začínající průvodce), vyprávění a práce s pohádkami (Pohádky a divadlo v MŠ), práce s vlastními problematickými tématy a vlastními zdroji při práci pedagoga (Ego v práce učitele), leadershipu a dalších témat ve společnosti skupiny koordinátorů/ ředitelů (Kavárna pro vedoucí) a bezpečného sdílení pedagogické praxe v Supervizní skupině.

K ročnímu cyklu se přihlaste se nejpozději během léta/ září. Vzdělávání probíhá v uzavřené skupině. Přihlášení v později není možné.

*Krátké webináře NEJEN pro pedagogy MŠ
Tři webináře pro průvodce a pedagogy MŠ, které vás uvedou do předškolní přípravy nejen v lese (Předškoláci venku?), fyziologie pohybu předškolních dětí v lesní školce (Hýbeme se a hrajeme si venku) a logopedie s praktickými návody jak podpořit vývoj dětské řeči (Hravá a citlivá logopedie v lesní školce).

*Semináře naživo NEJEN pro průvodce z LŠ
Kde jinde si osahat přírodní pedagogiku než naživo v lesní školce. Tento školní rok přináší Škola lesem šest celodenních seminářů, které vás provedou hrou venku (Nejlepší hry z lesních školek), vezmou na procházku do ptačího světa (Kufr plný ptačího zpěvu), pomohou nastavit rytmus dne ve školce i mimo ní (Rytmus dne, spánek a potřeby malých dětí), provedou tvorbou ŠVP (Vzdělávací koncepce jako živý dokument) a provedou školní Zahradou jako ideálním vzdělávacím prostředím. 

  • 23.09. Nejlepší hry z lesních školek
  • 24.10. Kufr plný ptačího zpěvu: Podzim
  • 22.11. Rytmus dne, spánek a potřeby malých dětí
  • 28.03. Vzdělávací koncepce jako živý dokument
  • 10.04. Kufr plný ptačího zpěvu: Jaro
  • 15.05. Zahrada jako ideální vzdělávací prostředí
  • 21.05. Podpora přirozeného pohybu předškolních dětí v lesní školce 


*Přírodní pedagogika pro PRŮVODCE A PEDAGOGY
Cyklus jednodenních seminářů pro průvodce a pedagogy MŠ, kteří se chtějí seznámit s tématem vzdělávání předškolních dětí venku. Je plný inspirace a praktický návodů, které vám pomohou připravit kvalitní vzdělávací program a provedou vás možnými riziky a překážkami.


*Webináře PRO KOORDINÁTORY z LŠ
Balík webinářů pro koordinátory vás provede tématy hygieny (10 kroků ke zvládnutí hygieny v zázemí lesní školky, Pravidla výdejny), rozpočtu a pracovně právních souvislostí (Jak vypadá rozpočet lesní školky, Pevné základy lesní školky: rozpočet a pracovní právo, Jak na rozpočet), odpovědnosti (V krátkosti o právní odpovědnosti)i spolkových stanov (Dejte si stanovy dokupy), které vám pomohou nastavit kvalitní základy dobře fungující lesní školky.

  • 12.11. Dejte si stanovy do kupy
  • 28.11. Jak vypadá rozpočet lesní školky
  • 20.01. V krátkosti o právní odpovědnosti 1/2
  • 27.01. V krátkosti o právní odpovědnosti 2/2
  • 30.01. 10 kroků ke zvládnutí hygieny v zázemí lesní školky
  • 25.02. Pevné základy lesní školky: rozpočet a pracovní právo 1/2
  • 04.03. Pevné základy lesní školky: rozpočet a pracovní právo 2/2
  • 15.04. Jak na rozpočet
  • 20.03. Vybíráme a adaptujeme nové členy týmu rodiče/dítě/průvodce
  • 25.03. Peníze v lese nerostou
  • 04.04. Pravidla výdejny

 

Změna programu vyhrazena.

Asociace lesních MŠ pořádá otevřené semináře v Praze pravidelně již od roku 2013, od roku 2016 i v dalších městech ČR. V roce 2019 založila pobočný spolek Škola lesem, který je od té doby realizátorem všech negrantových vzdělávacích aktivit. Od školního roku 2020/2021, kdy se celá společnost potýkala s epidemií Covid-19 se součástí vzdělávací nabídky stalo mnoho webinářů.

Na akcích se představilo mnoho zajímavých osobností z České republiky i zahraničí např. uznávaná osobnost waldorfského vzdělávání Wolfgang Sassmanshausen, pedagog a zakladatel německých "lesních družin" Gunther Grün – Oostinga, autor originálního konceptu Original Play O. Fred Donaldson, skotská pedagožka Cathy Bache, autorka knih Pomalé rodičovství a Pět zlatých klíčů k naplněnému životu s dětmi od narození do sedmi let a pedagožka Helle Heckmann z Dánska, odborník na přírodní pedagogiku Rudolf Hettich, zakladatelka první německé lesní školky Petra Jäger, spoluzakladatel intuitivní pedagogiky Johan Ahlbom, spoluzakladatelka ALMŠ Tereza Valkounová, speciální pedagožka a zakladatelka lesní MŠ a komunitní školy Jeden Strom Alena Laláková, průvodkyně dětí a rovněž zakladatelka lesní školky Johana Passerin, expertka na legislativu lesních školek Magda Kvítková a mnoho dalších odborníků znalých prostředí lesních školek (zejména členky Skupiny pro kvalitu, poradního orgánu ALMŠ) a oblastí jejich zájmu (ekonomové, právníci aj.). 

Veškeré dotazy můžete položit produkční otevřených seminářů Michaele Hořejší (michaela.horejsi@lesnims.cz).

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo Registrovat se