Štěstí přeje připraveným

Zveřejněno: 1. 8. 2018

<  Zpět na výpis

Uskutečnil se devátý ročník Letní školy 2018. Poprvé mimo Prahu, poprvé v tábornických podmínkách a poprvé v počtu přes 110 účastníků. Teď už můžeme říct, že vše proběhlo bez klopýtnutí, hladce a ke spokojenosti účastníků, lektorů i samotného produkčního týmu. Zvolený podtitul Pomalu, ale jistě znamenal hodně i pro nás. Pomalu, ale jistě znamenalo nepodcenit přípravy. Ty trvaly už od února 2018 a vyvrcholily intenzivním pracovním týdnem těšně před Letní školou. Pomalu, ale jistě znamenalo zpomalit. Zastavit se na jednom místě, společně více prožívat.

Letní škola přestěhováním na nové místo, blíže přírodě do Ekocentra Loutí vstoupila do nové éry. Stala se festivalem. To, že všichni spolu zůstali na jednom místě, spolu jedli, vstávali i chodili spát, zpívali ráno na nádvoří a trávili volný čas koupáním ve Slapské přehradě, dalo vzdělávací události nový rozměr. Už nešlo jen o přednášky, ale o spolubytí. Účastnit se znamenalo zamíchat se do smečky. Nešlo snadno odjíždět domů. To sice možná přinášelo určité nepohodlí, ale zároveň spoustu společně prožitého času a sdílení. Při loučení se nakonec mnozí neubránili dojetí. “Mám podobný pocit, jako když jsem jako dítě odjížděla z tábora,” svěřila se jedna z účastnic.

Letos se podařilo pozvat hned dva významné zahraniční hosty: Godi Keller pokřtil na Letní škole český překlad své knihy Škola srdce(m), kterou vydalo nakladatelství Malvern. Všechny přítomné okouzlil svým humorem a zaujal svými přednáškami o smyslech (především tom šestém) a vzdělávání, vývoji chápání malého dítěte a důležitých úkolech současné pedagogiky: vytvářet důvěru, překonávat strach a vytvářet mosty.
Juliet Robertson ze Skotska přednášela o rozvíjení gramotnosti v předškolním vzdělávání v přírodě. Její kniha Špinavé učení se k českému vydání teprve chystá (můžete se navnadit článkem): "Když chcete rozvíjet kreativitu, nesmíte se bát riskovat!” zaznělo v její přednášce. Zamazat se od bláta, vydat se neprošlapanou cestou, objevit nové perspektivy.

Vedle dopoledních přednášek se konaly odpolední dílny. Protože sdílení bylo vždy cílem Letní školy, vedli je zkušení průvodci z lesních MŠ. Mezi nejoblíbenější dílny patřily ty řemeslné, snad proto, že se u práce našel čas na kolegiální rozhovory. Na své si přišli jak průvodci a průvodkyně, tak koordinátorky a koordinátoři, nováčci i staré páky.

Letní škola teprve před pár dny skončila, ale my už chystáme další! Nezapomeňte si tedy do svého festivalového kalendáře přidat také 10. Letní školu, která se uskuteční 22. - 26. 7. 2019.

 

Letní škola se v roce 2018 konala v rámci projektu Rozvíjení kapacit LMŠ v ČR, který je podpořen Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo Registrovat se