Kurz pro začínající průvodce dětí v přírodě

12.5.2018 9:00 - 13.5.2018 18:00

Gaye Amus, environmentální pedagožka, specialistka ve vzdělávání předškolních dětí a permakulturní designérka. Vzdělávala sebe i děti v nejrůznějších koutech Evropy, sbírala zkušenosti a nyní je předává dál. Zveme Vás na unikátní dvoudenní workshop.

Dvoudenní kurz bude mít dvě části, teoretickou a praktickou. Zatímco teoretická se uskuteční uvnitř a bude postavena na prezentacích, skupinové práci a videích, druhá praktická se bez ohledu na počasí uskuteční venku, v lese. Základy lesních mateřských škol a outdoorového vzdělávání budou prezentovány teorií i praxí s důrazem na znovunapojení dětí i dospělých k přírodě. Gaye Vám ukáže jak inspirativní vzdělávací prostředí “VENKU” je, jak podporuje psychický, sociální, emocionální, kognitivní a řečový rozvoj.

Kurz je vhodný zejména pro začínající průvodce v lesních klubech a MŠ, a průvodce, kteří si chtějí upevnit své znalosti a zkušenosti či je zarámovat a objevit cestu, jak je předávat dál např. v rámci svého týmu.

 

Kurz obsahuje tato témata:

- Les jako vzdělávací prostředí, objevování bohatství které poskytuje
- Příklady z různých koutů světa
- Rizika a výzvy venku
- Role dospělých
- Dokumentace
- Praktické aktivity
- Důležitost zájmů a potřeb dětí v různých věkových skupinách

 

Zpětná vazba od pedagogů, kteří se zúčastníli Gayiných kurzů:

"I loved her presence, attitude and approach. It is a real pleasure and inspiration for me to have a trainer who is well-prepared intelectually, emotionally aware of the group process, and most of all embodying what she teaches. I really appreciated her finding solutions to manage tricky situations, her attention to detail, fine critical thinking and listening skills."

"Gaye Amus met all my expectations and I find her teaching methods appropriate for adults education. It all started with some practical exercises that made me curious, then in the second part I had the chance too put my thoughts in order, in the theoretical part. Great!"

"I would suggest this course to others because I believe we need more examples of this kind of teaching and training to open people's minds about education as a way to develop critical thinking, autonomy, creativity and love for nature."

"This course gives you hope that you can make a change in the education system."

"Gaye Amus is an amazing person, she's got pedagogical talent and I could feel that in every part of the course."

 

Pro koho: průvodci LK/LMŠ, pedagogové předškolních zařízení

Místo konání: Světice (Říčany u Prahy), louka u Říčanské hájovny, mapa

Termín a čas:  12. - 13. 5. 2018, sobota i neděle 9:30 - 17:30, sraz v 9:20

Cena: 3500 Kč veřejnost / 2500 Kč členové ALMŠ a předplatitelé Infoservisu

Přihlášky: http://bit.ly/2pcOYLb

Kurz se uskuteční v angličtině a bude konsekutivně tlumočen do češtiny Terezou Valkounovou, předsedkyní Asociace LMŠ, která případně doplní Gaye o souvislosti s českým vzdělávacím programem pro předškolní vzdělávání a kontext lesních MŠ v ČR.

 

Kdo je Gaye Amus?

Gaye Amus, environmentální pedagožka, specialistka ve vzdělávání předškolních dětí a permakulturní designérka. Vzdělávala sebe i děti v nejrůznějších koutech Evropy, sbírala zkušenosti a nyní je předává dál.

Narodila se v roce 1978 v Kuvajtu, pochází z Istambulu a již téměř 10 let žije ve Finsku. Její cesta vedla od práce v nejrůznějších mateřských školách vč. těch lesních po celé Evropě až k současnému předávání zkušeností a vědomostí v rámci seminářů a workshopů i poskytování konzultací v oblasti přírodovědného a outdoorového vzdělávání.

Její zájem o alternativní vzdělávání začal, když v Istanbulu pracovala jako učitelka angličtiny v mateřské škole. Cestovala do Německa, Rakouska, Itálie, Dánska a Finska, aby navštívila mateřské školy různých zaměření - Reggio Emilia, Rudolf Steiner, Montessori a lesní školky. Od začátku ji zajímalo, jak děti používají prostor.

Aby získala zkušenosti a rozšířila své znalosti o venkovním vzdělávání, rozhodla se v roce 2007 přestěhovat se do zahraničí a pracovat v lesní mateřské škole. Její cesta začala ve Finsku v přírodovědné mateřské škole, která fungovala podle pedagogických principů "být doma v přírodním prostředí". Ve svém kontaktu s venkovním přístupem pokračovala ve veřejném denním středisku inspirovaném přístupem Reggio Emilia a následně pět let v ekologickém veřejném denním středisku, kde trávili hodně času v lese. Průběžně se účastnila nejrůznějších outdoorových kurzů a workshopů o přírodě pro pedagogy předškolních dětí.
Během svého pobytu Gaye také dokončila studium v oblasti dětského rozvoje a absolvovala jako jeden z prvních absolventů na Environmental School of Finland jako environmentální pedagog.
V současné době pracuje jako nezávislý odborný pracovník a poskytuje různé semináře, kurzy a semináře jak v angličtině, tak ve finštině, ve Finsku i jinde v Evropě.

Její práce "Alternativní cesta do lesních školek a přístup Reggio Emilia" zobrazuje některé z jejích zkušeností se vzděláváním dětí raného věku ve Finsku v letech 2007-2012, https://independent.academia.edu/GayeAmus

Kalendář akcí

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo Registrovat se