Informace pro rodiče dětí navštěvujících lesní kluby

Zveřejněno: 13. 1. 2021

<  Zpět na výpis

S koncem roku 2020 přišlo do Asociace lesních MŠ také vyjádření ministerstva zdravotnictví, které standardní provoz lesních klubů neumožňuje. Zásadní omezení pro lesní kluby znamená zejména ustanovení v opatření vlády, které omezuje pohyb na veřejně přístupných místech na počet 2 osob, to se týká i pobytu v lese.

Konkrétní podrobnosti a odkazy na související legislativu Vám může poskytnout přímo Váš klub, který je nalezne v často kladených otázkách (FAQ) v členské sekci. 

Jen někteří rodiče dětí z lesních klubů však mohou čerpat ošetřovné. Minsterstvo práce a sociálních věcí (MPSV) standardně umožňuje čerpat rodičům, kteří jsou v zaměstnaneckém poměru ošetřovné skrze své formuláře. Avšak ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které administruje stejně zaměřený program “ošetřovné” pro OSVČ změnilo na podzim znění programu a nově nabízí podporu pouze těm OSVČ, jejichž děti chodí do školy či školského zařízení. OSVČ, jejichž dítě chodí do lesního klubu, dětské skupiny atp. jsou z podpory MPO vyloučeny. 

Zaznamenali jsme a pomáháme řešit případ, kdy MPO požaduje vrácení poskytnuté dotace “ošetřovné pro OSVČ” za jarní období, kdy však platila odlišná pravidla. Podle právního výkladu, který máme k dispozici je tento postup MPO neoprávněný. Pokud MPO nárokuje vrácení podpory i od Vás, kontaktujte nás prosím neprodleně skrze svůj lesní klub (platí jen pro členské organizace). Máme právníkem zpracované odvolání proti této nesmyslné výzvě. 

 

 

Naše advokační aktivity jsou v rámci projektu "Advokační podpora předškolního vzdělávání v přírodě" podpořeny z programu ACTIVE CITIZENS FUND, který je realizován v rámci Fondů EHP a Norska 2014 – 2021 a který v ČR spravuje Konsorcium, které tvoří Nadace OSFVýbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a Skautský institut

 

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo Registrovat se